فناوری ابری چیست و چگونه کار می کند؟

در عصر اقتصاد دانش محور اطلاعات یک دارایی است و نحوه به اشتراک گذاری آن میزان موفقیت ما را مشخص می کند. ما پیشرفت‌های عمده‌ای در نحوه اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات داشته‌ایم، با این حال، تغییر واقعی بازی زمانی اتفاق افتاد که راه حل های فناوری ابری ظهور کرد.

رایانش و فناوری ابری که عموماً به آن ابر می گویند، نحوه ذخیره و اشتراک گذاری اطلاعات خود را دوباره تعریف کرده است. این به ما کمک می کند تا از محدودیت‌های استفاده از یک دستگاه فیزیکی برای اشتراک‌گذاری فراتر برویم و به ابعاد جدیدی از دنیای اینترنت دسترسی پیدا کنیم. با این حال، در حالی که رایانش ابری به طور گسترده ای با نام ابر شناخته شده است، افراد کمی واقعاً می دانند که چگونه کار می کند.

فناوری ابری

فناوری ابری چیست؟

بیایید ابتدا ابر را تعریف و ساده کنیم تا بفهمیم ابر به چه معناست و چه می کند. ابر یک فضای مجازی است که در اینترنت وجود دارد. این یک فضای ذخیره سازی است که افراد می توانند منابع دیجیتالی خود مانند نرم افزار، برنامه ها و فایل ها را در آن قرار دهند. به عبارت ساده تر، می توان گفت که ابر فضای ذخیره سازی مجازی در اینترنت است. بسیاری از مردم تمایل دارند ابر را با اینترنت مخلوط کنند. با این حال، ابر تنها بخشی از اینترنت است. فناوری رایانش ابری به مردم اجازه می دهد تا از منابع دیجیتالی ذخیره شده در فضای مجازی از طریق شبکه ها – اغلب شبکه های ماهواره ای – استفاده کنند. این به افراد اجازه می دهد تا اطلاعات و برنامه های کاربردی را بدون محدودیت مکان فیزیکی خود به اشتراک بگذارند.

رایانش ابری چیست؟

هیاهوی زیادی پیرامون رایانش ابری وجود دارد، و قابل درک است – محاسبات ابری مزایای عمده‌ای دارد که نادیده گرفتن آن‌ها سخت است.

بیشتر بخوانید: رایانش ابری چیست

ذخیره سازی بهتر

فضای ذخیره سازی ابری با ظرفیت هیچ دستگاه فیزیکی محدود نمی شود. بر خلاف راه حل های ذخیره سازی قبلی، هیچ محدودیتی در ظرفیت وجود ندارد. این به معنای فضای ذخیره سازی بهتر و بالاتر بدون نگرانی در مورد ارتقاء حافظه دستگاه است.

مقیاس پذیری بهتر

شرکت های زیادی وجود دارند که نیازمندی های پهنای باند نوسانی دارند. Cloud ابزاری سودمند برای چنین کلاینت هایی است، زیرا به آنها اجازه می دهد در صورت نیاز با طراحی روی سرورهای راه دور، مقیاس را افزایش دهند. به طور مشابه، می توانید در صورت نیاز به راحتی مقیاس را کاهش دهید. این مقیاس پذیری اغلب به عنوان چابکی عملیاتی توسط CIO های برندهای در حال رشد شناخته می شود و بیشتر موفقیت آن را به حساب می آورند.

همکاری بهتر با کاربران راه دور

اقتصاد امروزی کارگران را ملزم می کند تا با همکاران خود در چندین مکان دور کار کنند. رایانش ابری به اشتراک گذاری و دسترسی به منابع دیجیتال از هر نقطه از جهان را آسان می کند. این امکان همکاری بهتر بین تیم های جهانی را فراهم می کند.

بسیار مقرون به صرفه

فناوری رایانش ابری، نیاز به سخت افزار ذخیره سازی فیزیکی را از بین می برد که هزینه سرمایه بسیاری از شرکت ها را کاهش می دهد. سپس می توان این سرمایه ها را به سمت نوآوری یا تحقیق و توسعه اختصاص داد تا مسیرهای جدیدی برای موفقیت هموار شود.

برای شرکت های کوچکی که هنوز در تلاش هستند تا جایگاه خود را پیدا کنند، خرید نرم افزار می تواند گران باشد. در عوض، چنین شرکت هایی می توانند از نرم افزار بر اساس پرداخت به ازای استفاده از فضای ابری استفاده کنند. این بیشتر شبیه به اجاره دادن یک سرویس به جای خرید آن است.

بازیابی فاجعه

سرمایه گذاری در پروتکل های بازیابی فاجعه برای مشاغل در هر اندازه ضروری است. با این حال، این نیاز به پول و تخصص دارد که اغلب در شرکت های کوچک وجود ندارد. ابر به شرکت های کوچکتر این توانایی را می دهد تا راه حل های پشتیبان گیری و بازیابی را به شیوه ای مقرون به صرفه و بدون دردسر پیاده سازی کنند. 

برای کشف راه حل های ابری برای کسب و کار خود، با ما در تماس بگیرید. ما می‌توانیم فناوری ابری شما را ساده‌سازی کنیم و به شما مشاوره دهیم که چگونه ابر می‌تواند به رشد کسب‌وکار شما کمک کند.

به زبان ساده، فناوری ابری ابزاری برای ذخیره و دسترسی به برنامه‌ها و داده‌ها از طریق اینترنت است، نه استفاده از هارد دیسک‌های رایانه شخصی شما.

فناوری توانمند اولیه برای محاسبات ابری معمولا مجازی سازی است. نرم‌افزار مجازی‌سازی معمولاً برای تفکیک دستگاه‌های محاسباتی فیزیکی به چندین دستگاه مجازی استفاده می‌شود، که هر کدام را می‌توان به راحتی مدیریت کرد و برای انجام وظایف محاسباتی استفاده کرد.

نرم افزارهای رایانش سیار و ابری دسترسی به مجموعه منابع محاسباتی را که معمولاً به اشتراک گذاشته می شوند، از جمله خدمات، برنامه های کاربردی، ذخیره سازی و رایانه ها از طریق شبکه (اینترنت) فراهم می کند. این نرم افزار و اجزای سخت افزاری مختلف را برای ایجاد یک محیط فناوری اطلاعات با منابع مشترک ترکیب می کند.

اینترنت از شبکه‌ای از شبکه‌ها تشکیل شده است که زیرساخت‌های سخت‌افزاری/نرم‌افزاری را قادر می‌سازد تا اتصال رایانه‌ها را در سراسر جهان برقرار کند، در حالی که رایانش ابری فناوری است که کاربران را قادر می‌سازد به منابع از طریق اینترنت دسترسی داشته باشند. رایانش ابری از طریق اینترنت انجام می شود.

فناوری ابر ترکیبی را می توان به عنوان یک مدل محاسباتی تعریف کرد که معمولاً یک ابر عمومی را با یک ابر خصوصی (مرکز داده در محل) ترکیب می کند تا امکان اشتراک گذاری آسان برنامه ها و داده ها را فراهم کند. فناوری ابر ترکیبی قدرتمند است، زیرا به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا قدرت بیشتری بر داده‌های خصوصی خود داشته باشند. قسمت‌های جلویی به کاربران اجازه می‌دهند تا داده‌ها را دریافت کرده و با استفاده از مرورگر اینترنت در نرم‌افزار ذخیره‌سازی ابری ذخیره کنند. با این وجود، Backend جزء اصلی Cloud برای ذخیره داده ها و اطلاعات کاربر است. این شامل پایگاه های داده، سرورهای مرکزی و رایانه است. سرورهای مرکزی قوانینی به نام پروتکل‌ها را تنظیم می‌کنند که با استفاده از میان‌افزار و نرم‌افزار، عملیات را تسهیل می‌کنند تا ارتباط یکپارچه بین دستگاه‌های متصل شده از طریق محاسبات ابری را افزایش دهند. ارائه دهندگان خدمات ابری معمولاً نسخه های متعددی از داده ها را برای به حداقل رساندن احتمال از دست دادن داده ها، تهدیدات امنیتی و نقض داده ها نگهداری می کنند. بنابراین، ایجاد چندین نسخه از داده ها به عنوان ابزار پشتیبان گیری به عنوان افزونگی شناخته می شود.

سه نوع اصلی از رایانش ابری وجود دارد که شامل:

  •  Software-as-a-Service (SaaS)

  • Platforms-as-a-A-Service (PaaS)

  •  Infrastructure-as-a-Service (IaaS)

می شود. همه اطلاعات و خدمات رایانش ابری از طریق اینترنت میزبانی می شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری