Scorm (اسکورم) چیست؟

SCORM مخفف عبارت Sharable Content Object Reference Model ، مجموعه ای از استانداردهای فنی برای محصولات نرم افزاری آموزش الکترونیکی است. SCORM به برنامه نویسان می گوید که چگونه کد خود را بنویسند تا با سایر نرم افزارهای آموزش الکترونیکی “به خوبی کار کند”. این استاندارد بالفعل صنعت برای قابلیت های الکترونیکی است. به طور خاص، SCORM نحوه ارتباط آنلاین و سیستم های مدیریت (LMS) را کنترل می کند. SCORM  از طراحی آموزشی یا هر گزارش آموزشی دیگری صحبت نمی کند – این فقط یک استاندارد فنی است. اگر دوره شما در قالب SCORM منتشر شده باشد، می توانید مطمئن باشید که تقریباً هر نرم افزار lms آن را تشخیص می دهد.

اسکورم چیست

SCORM 101: چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

استانداردها در هر زمینه ای مهم هستند. صنعت فیلمسازی را به عنوان مثال در نظر بگیرید. وقتی یک DVD خریداری می کنید، مطمئن هستید که می توانید آن را با هر دی وی دی پلیر تماشا کنید: توشیبا یا پاناسونیک – مارک مهم نیست. زیرا DVD یک استاندارد پذیرفته شده است. به همین دلیل است که استودیوهای فیلم نیازی به تولید انواع مختلف دیسک برای هر برند پخش کننده ندارند.

متأسفانه، این وضعیت در ابتدا برای آموزش الکترونیکی بود: دوره ها برای یک پلت فرم ایجاد می شدند. یک دوره الکترونیکی ایجاد شده برای یک سیستم در سیستم دیگر کار نمی کرد. اگر یک دانشگاه LMS خود را تغییر می داد، کل مجموعه دروس خود و همچنین پول هزینه شده برای توسعه آنها را از دست می داد. در سال 2001، فرمت SCORM بازار آموزش الکترونیکی را نظم داد.

در واقع SCORM فهرستی از الزامات فنی است. این لیست به ما می گوید که چگونه دوره ای بسازیم که بر روی هر پلتفرمی کار کند

نحوه عملکرد SCORM

اساساً برای ارائه دوره های آموزش الکترونیکی از طریق LMS، SCORM دارای سه جزء است که با هم کار می کنند:

  1. بسته بندی محتوا: تمام مطالب آموزشی برای یک دوره در یک بسته SCORM قرار می گیرد که حاوی تمام اطلاعاتی است که یک LMS برای وارد کردن و راه اندازی محتوا نیاز دارد. به عبارت دیگر، این فایل به سوالاتی مانند “کدام سند باید راه اندازی شود؟” و “نام این محتوا چیست؟” پاسخ می دهد.
  2. ارتباط زمان اجرا: این جزء مسئول تبادل داده بین یک LMS و محتوا است و با آنچه تحویل و ردیابی نامیده می شود سروکار دارد. ابتدا محتوا LMS را «پیدا می‌کند» و سپس از طریق تماس‌های «get» و «set» و واژگان مربوطه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.
  3. ترتیب دهی: این به نحوه هدایت یک زبان آموز در طول دوره مربوط می شود. به عنوان مثال، نحوه حرکت کاربر پس از انجام برخی اقدامات مانند فشار دادن دکمه بعدی را هدایت می کند و مشخص می کند که کدام فعالیت ها باید قبل از رفتن به مرحله بعدی تکمیل شوند.

با آنیموز، یک مدرسه آنلاین بسازید

مزایای استاندارد SCORM

اکنون که با اسکورم و عملکرد آن آشنا شدیم ، بیایید به مزایای آن نگاه کنیم. در واقع موارد زیادی وجود دارد که ممکن است انتظار نداشته باشید:

سازگاری

تقریباً هر LMS یک دوره SCORM را تشخیص می دهد.

صرفه جویی در پیشرفت

یک دانش آموز مجبور نیست کل دوره را یکجا بگذراند. می توان آن را مرحله به مرحله انجام داد. نیم ساعت کار، 10 دقیقه استراحت، و سپس می تواند درس را از جایی که توقف کرده است ادامه دهد. همه پیشرفت ها باقی می ماند. این نیز زمانی راحت است که سیستم از کار بیفتد یا دوره گهگاه بسته شود.

بازخورد

شما می توانید پیشرفت دانش آموز را ارزیابی کنید. وقتی دانشگاه دوره الکترونیکی را تکمیل کرد، سیستم نشان می دهد که او چند امتیاز کسب کرده است یا وضعیت “دوره تکمیل شده” نمایش داده می شود.

ساختار دوره مشخص

شما می توانید یک ساختار دوره واضح بسازید و قوانینی را برای حرکت بین بخش های آن تنظیم کنید. به عنوان مثال، زبان آموزان ممکن است نیاز داشته باشند ابتدا یک سخنرانی را مطالعه کنند، سپس یک ویدیو را تماشا کنند و تنها پس از آن می توانند به آزمون نهایی بروند.

ماژولار بودن

در دوره SCORM، مواد آموزشی از واحدها یا ماژول های مستقل تشکیل شده است. هر ماژول را می توان در هر دوره دیگری در LMS استفاده کرد.

نسخه های SCORM

سه نسخه موجود از SCORM وجود دارد: 1.1، 1.2، و 2004. هر نسخه دارای ویژگی ها و مزایای فنی خاص خود است. با این حال، SCORM 1.1، که اولین نسخه بود، به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است، بنابراین ما مستقیماً به سراغ مواردی می رویم که به طور گسترده استفاده می شوند:

SCORM 1.2 پیشرفت دانش آموز را در گزارش نشان می دهد، یعنی اینکه یادگیرنده چه مقدار از دوره را مطالعه کرده است. به عنوان مثال، “یادگیرنده 70٪ از دوره را مطالعه کرده است.” اگر زبان آموز کل دوره را مطالعه کرده باشد، سیستم وضعیت “تکمیل” را نمایش می دهد.

SCORM 2004 اطلاعات دقیق تری را ارائه می دهد. علاوه بر پیشرفت و وضعیت، نشان می دهد که زبان آموز پس از اتمام دوره و قبولی در آزمون چند امتیاز کسب کرده است.

اگر قبلاً یک LMS منطبق با SCORM دارید، نکته اصلی که هنگام ایجاد یک دوره الکترونیکی باید بدانید این است که LMS شما از کدام نسخه SCORM پشتیبانی می کند.

چه کسی از SCORM استفاده می کند؟

SCORM یک ابزار بسیار قدرتمند برای همه کسانی است که در آموزش الکترونیکی مشغول هستند، اما بیایید ببینیم که “استفاده از SCORM” به چه معناست. هنگامی که شخصی در مورد “استفاده از SCORM” صحبت می کند، معمولاً به استفاده از بسته های SCORM به عنوان دوره هایی اشاره دارد که بخشی از برنامه آموزش الکترونیکی ایجاد شده توسط متخصصان آموزش الکترونیکی هستند. به جای کدنویسی، طراحان آموزشی معمولاً با یک ابزار تألیف کار می کنند تا محتوا را ایجاد کرده و آن را به عنوان یک بسته SCORM صادر کنند. سپس مدیران آموزشی دوره های SCORM را در LMS آپلود کرده و به صورت آنلاین به زبان آموزان تحویل می دهند.

بسته SCORM چیست؟

بسته SCORM که می تواند به عنوان دوره SCORM یا ماژول SCORM نیز نامیده شود، یک فایل ZIP است که حاوی محتویات خاصی است که توسط استاندارد SCORM تعریف شده است. این فایل به عنوان فایل تبادل بسته (PIF) شناخته می شود و تمام داده های مورد نیاز برای انتقال محتوای آموزشی به LMS را دارد.

فایل هایی که یک بسته SCORM شامل می شود

در اینجا محتویاتی است که هر بسته SCORM باید شامل شود:

  • فایل مانیفست XML (imsmanifest.xml). فایل مانیفست بسته و محتویات آن را توصیف می کند. داده های اجباری که باید شامل شود عبارتند از شناسه منحصر به فرد، حداقل ابرداده توصیف کننده بسته و نسخه SCORM آن، تعاریف منابعی که تمام فایل های لازم برای راه اندازی و ارائه هر منبع را فهرست می کند، و سازماندهی فعالیت های یادگیری.
  • فایل‌های منابع مورد استفاده بسته محتوا (بخش‌هایی که دوره را تشکیل می‌دهند) و فعالیت‌های آموزشی آن.
  • فایل های طرحواره/تعریف (XSD و DTD) که به فایل مانیفست اشاره می کنند.

چگونه یک بسته SCORM ایجاد کنیم

در گذشته، فقط برنامه نویسان حرفه ای می توانستند دوره های SCORM را توسعه دهند. این یک فرآیند فنی پیچیده بود: توسعه دهندگان به صورت دستی بسته SCORM را از تعدادی صفحه HTML ساختند، کدی را نوشتند که دوره را به LMS متصل می کند، و سپس همه چیز را در یک آرشیو ZIP بسته بندی کردند.

امروزه همه می توانند با استفاده از محصولات نرم افزاری ویژه آموزش الکترونیکی یک دوره الکترونیکی ایجاد کنند. ابزارهای تألیف به طور خودکار کدهای تعامل LMS را تولید می کنند و تمام مطالب آموزشی را در یک بسته SCORM بسته بندی می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوره را در سیستم آموزشی آپلود کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری