آزمون آنلاین چیست

در دوران اپیدمی کرونا، شاهد تحول بزرگی در نظام آموزشی بودیم. با استفاده از اینترنت و آخرین فن آوری ها، دانش آموزان اکنون می توانند به گزینه های مختلف آموزش آنلاین دسترسی داشته باشند. این امر همچنین باعث شد که آزمون آنلاین در خانه انجام شود.

یکی از دغدغه های اصلی معلمان و دانش آموزان نحوه شرکت در امتحانات است. زیرا به دلیل عدم حضور فیزیکی و نظارت رفتاری، امتحانات بسیار چالش برانگیز شده است.

آزمون های آنلاین تداوم آموزش را تضمین می کند و امکان شرکت در آزمون از راه دور در یک محیط مجازی امن با استفاده از آخرین فناوری را ارائه می دهد.

آزمون آنلاین چیست

آزمون آنلاین چیست؟

آزمون آنلاین (که به آن آزمون الکترونیکی نیز گفته می شود) روشی عالی برای انجام تست ها و سایر آزمون های مهم با کمک اینترنت است. آزمون آنلاین به دستگاهی مانند رایانه یا تلفن هوشمند نیاز دارد که بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد.

آزمون آنلاین بهترین راه برای برگزاری امتحانات است زیرا مدارس، دانشگاه ها و سایر موسسات نیازی به سرمایه گذاری در مراکز امتحانی، ناظران و امنیت ندارند. یک میکروفون و یک وب کم برای این فرآیند کافی است.

این می تواند به عنوان یک سیستم یادگیری از راه دور مفید باشد که در آن داوطلبان می توانند با نشستن در خانه خود در یک امتحان شرکت می کنند. آنها مجبور نیستند وقت ارزشمند خود را برای رفت و آمد صرف کنند.

آزمونهات رو با آنیموز طراحی کن

مزایای آزمون آنلاین چیست؟

صرفه جویی در کاغذ

شما هرگز مجبور نخواهید بود که تست ها را برای دانش آموزان خود چاپ و به اشتراک بگذارید. با آزمون آنلاین، در کاغذ صرفه جویی می کنید و درختان را نجات می دهید.

با توجه به اتلاف زیاد کاغذ، باید تلاش کرد تا استفاده از منابع طبیعی به حداقل برسد.

صرفه جویی در زمان

می توانید سوالات آزمون را به صورت چند گزینه ای طراحی کنید تا در پایان آزمون، سوالات به طور خودکار توسط پلتفرمی که برای شرکت در آزمون استفاده می کنید تصحیح شوند. این باعث صرفه جویی در وقت معلم می شود

صرفه جویی در هزینه

نیازی به خرید کاغذ نیست دانش آموزان برای شرکت در آزمون نیازی به سفر به مکان خاصی ندارند. بنابراین حتی دانش آموزان مناطق دور افتاده نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند.

ایمن تر است

با سوالات زیاد، می توانید یک بانک سوال بزرگ ایجاد کنید. سوالات به صورت تصادفی از آن بانک سوال برای هر دانش آموز انتخاب می شوند. بنابراین، به اشتراک گذاشتن سوالات بین داوطلبان آزمون چندان مفید نیست. در نتیجه این روش باعث کاهش تقلب می شود.

معایب آزمون آنلاین چیست؟

دسترسی دانش آموزان به کتاب ها و جزوات و کمک دیگران

دانش آموزان در حین برگزاری آزمون می توانند به جزوه ها یا کتاب های درسی خود مراجعه کنند یا پاسخ سوالات را در اینترنت جستجو کنند و همچنین می توانند با کمک دیگران در آزمون شرکت کنند. بنابراین، برای جلوگیری از این وضعیت، باید سوالات خود را تغییر دهید. شما باید سوالاتی بپرسید که به راحتی از کتاب یا اینترنت قابل بازیابی نیست. یا می‌توانید به هر سؤال یک تایمر اضافه کنید تا دیگر فرصتی برای جستجوی پاسخ نباشد.

نکات کاربردی برای طراحی آزمون آنلاین

دستورالعمل آزمون را دقیقا مشخص کنید

دستورالعمل دقیق آزمون آنلاین شامل تعداد سوالات و انواع سوالات و … را اطلاع دهید. از ابتدا تا دانش آموزان برای شرکت در آزمون آماده شوند.

انتظارات خود را در مورد منابع مجاز برای آزمون تنظیم کنید

برای دانش‌آموزان خود روشن کنید که از چه منابعی می‌توانند استفاده کنند و از چه منابعی نمی‌توانند در آزمون استفاده کنند. یا اینکه آیا آنها می توانند برای حل سؤالات همکاری کنند یا خیر.

ترجیحاً چند نمونه سؤال از قبل به دانش آموز بدهید، تا بدانند چه انتظاری دارند.

آزمون ها کتاب باز یا مشارکتی هستند

سوالاتی را طراحی کنید که سطح عمیق تری از دانش و درک را هدف قرار دهد. سوالات آزمون کتاب باز تقریباً همیشه توانایی های برتر را ارزیابی می کنند. مهم است که دانش آموزان استدلال هایی را به پاسخ سؤال اضافه کنند.

تعداد سوالات را واقع بینانه نگه دارید با امتحانات کتاب باز، می توانیم وسوسه شویم که سوالات بیشتری بپرسیم.

سوالات را به ترتیب تصادفی قرار دهید

در این صورت اگر دانش آموزان بخواهند به صورت مشارکتی در آزمون شرکت کنند، این امر به راحتی امکان پذیر نیست.

محدود کردن نمایش بازخورد به دانش آموزان

دانش آموزان تنها پس از اتمام آزمون می توانند نتایج را مشاهده کنند. ارائه نمرات آزمون بازخورد مهمی است که عملکرد دانش آموز را نشان می دهد و باید در دسترس باشد.

نمرات به دست آمده در آزمون هرگز به طور خودکار نمره نهایی نیستند. به عنوان یک معلم، شما باید قضاوت کنید که آیا نتایج، به نظر شما، به اندازه کافی قابل اعتماد هستند که به نمره نهایی تبدیل شوند یا خیر.

به دانش آموزان اجازه دهید تا مدتی پاسخ های صحیح را تماشا کنند تا بازخورد دریافت کنند و نقاط ضعف خود را اصلاح کنند.

همچنین توصیه می شود که هر آزمون از راه دور با یک آزمون شفاهی که به طور تصادفی برای یکی از دانش آموزان انجام می شود ترکیب شود تا قابلیت اطمینان نتایج بررسی شود.

اجازه دهید دانش آموزان سوالات امتحانی را طراحی کنند.

از دانش آموزان بخواهید سوالات و پاسخ های امتحان را بنویسند. به‌جای اینکه خودتان امتحان را طراحی کنید، از دانش‌آموزان بخواهید سؤالات امتحانی خود را ایجاد کنند و بر اساس آنچه که محتوای مهم در دوره را در نظر می‌گیرند، پاسخ دهند.

این فعالیت بینش ارزشمندی به شما می دهد که آیا دانش آموزان مطالبی را می خوانند که می خواهید بدانند یا روی جزئیات اضافی تمرکز می کنند.

برای آشنایی دانش آموزان آزمون تستی طراحی کنید

برای آشنایی دانش آموزان خود با نوع فناوری که برای آزمون آنلاین و سؤالات آزمون استفاده می کنند، ارائه یک آزمون آزمایشی مفید است. به این ترتیب دانش آموزان می توانند با شرکت در آزمون آزمایشی آنلاین از اضطراب خود بکاهند.

ارزشیابی الکترونیکی نه تنها برای ارزیابی آموزش الکترونیکی و آزمون های کلاس درس استفاده می شود، بلکه می تواند به عنوان یک استراتژی برای توسعه سیستم های آموزشی مورد استفاده قرار گیرد. بدون شک آزمون الکترونیکی مزایای زیادی دارد که بسته به نوع آزمون و سطح آن می تواند متفاوت باشد. نرم افزار lms آنیموز به شما کمک می کند تا آزمون های خود را با  به صورت آنلاین برگزار کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری