ابر ترکیبی (هیبریدی) چیست

در ابتدا، رایانش ابری فقط یک ابزار بود — که به عنوان زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) شناخته می شود. اما مشکلات مربوط به پلتفرم‌های ابر عمومی اولیه (عمدتاً حول محور امنیت، انطباق و قابلیت سفارشی‌سازی) باعث شده است که بسیاری از کسب‌وکارها مدل ابر ترکیبی را به عنوان فضای ذخیره سازی ابری انتخاب کنند: ترکیبی از مدل‌های ابر عمومی و خصوصی، که بهترین‌ها را به سازمان‌ها می‌دهد و باعث یک استراتژی ابری کارآمد می شود

با این حال، آیا ابر هیبریدی آنقدر که به نظر می رسد خوب است؟

درباره ابر عمومی، خصوصی و ترکیبی بیشتر بدانید

ابر ترکیبی (hybrid cloud) چیست؟

ابر ترکیبی چیست

قبل از اینکه بتوانیم مزایا و معایب مدل ابری هیبریدی را بررسی کنیم، باید بدانیم در مورد چه چیزی صحبت می کنیم.

به طور کلی، ابر هیبریدی را می توان ترکیبی از زیرساخت های ابر عمومی و خصوصی تعریف کرد.

به طور خاص، مدل ابر ترکیبی یک راه حل ابری است که هر دو معیار زیر را برآورده می کند:

  1. از دو یا چند پلتفرم ابری تشکیل شده است.
  2. این شامل هر دو زیرساخت ابر خصوصی و عمومی است.

همانطور که فناوری محاسبات ابری تکامل یافته است، مفهوم ابر ترکیبی گسترش یافته است. اکنون چندین زیرساخت ناهمگن در محل را پوشش می‌دهد – مانند ابر خصوصی، سرورها، کانتینرها و زیرساخت‌های مجازی – و همچنین شامل چندین ابر عمومی از ارائه‌دهندگان مختلف ابری است. علاوه بر این، اجزای ابر متنوع در سیلوها نیستند. آنها به خوبی متصل و یکپارچه هستند تا قدرت پردازش یکپارچه را ارائه دهند. یکپارچگی ابر هیبریدی، مدیریت و نظارت بر کل زیرساخت ابری را آسان‌تر می‌کند و امکان حمل راحت را برای داده‌ها و برنامه‌ها فراهم می‌کند.

به طور خلاصه، با ابر هیبریدی، نام آن گویای همه چیز است: ماهیت آن واقعاً ترکیبی است و ابعاد مختلفی را در بر می گیرد.

مزایای ابر ترکیبی

ابتدا، ابر ترکیبی حجم کار را که در زیرساخت‌های ابر خصوصی و عمومی شامل می‌شود، بهینه می‌کند. هزینه، امنیت، سرعت، در دسترس بودن و مقیاس پذیری را به طور موثر متعادل می کند.

دیگر مزایای اصلی ابر هیبریدی عبارتند از:

هزینه کلی پایین تر

ابر ترکیبی به شرکت کمک می کند تا هزینه های سرمایه ای و عملیاتی را بهینه کند.

هزینه زیرساخت یکی از بزرگترین چالش ها در هر سازمانی است. و ابر ترکیبی با ایجاد ترکیبی متعادل از منابع عمومی و خصوصی به آرام کردن این امر کمک می کند. این به سازمان ها اجازه می دهد تا برنامه ریزی مناسبی برای توزیع حجم کار داشته باشند.

امنیت بهتر

ترکیبی از ابر عمومی و خصوصی بهترین ترکیب از راه حل های امنیتی را به ارمغان می آورد.

دلیلش این است که ابر عمومی طبیعتاً با سیستم‌های امنیتی خودکار و بسیار کارآمد پیکربندی شده است. این خطا را کاهش می دهد، زیرا مداخله انسان به حداقل می رسد، و مقرون به صرفه تر از اقدامات امنیتی سنتی ابر است. در عین حال، ابر خصوصی امنیت سفارشی‌سازی‌شده‌تری را برای محافظت از داده‌های حساس سازمان‌ها فراهم می‌کند.

در کنار هم قرار دادن این مزایا، ابر هیبریدی بیشترین سود را از نظر امنیت به شرکت می دهد.

تاخیر کم و در دسترس بودن بالا

مدل ترکیبی می تواند به شرکت کمک کند تا بر مشکلات در دسترس بودن غلبه کند.

سرویس های ابری عمومی به ندرت شکست می خورند – اما در صورت شکست، می تواند برای سازمان های مشتری مضر باشد. ابر خصوصی و مراکز داده محلی می‌توانند پشتیبان‌گیری را برای خرابی ابر عمومی فراهم کنند، اما برای اطمینان از در دسترس بودن ، سازمان‌ها حجم کاری خود را بین ابرهای عمومی و خصوصی (به عنوان مثال، ابر ترکیبی) توزیع می‌کنند. در حالت ایده‌آل، داده‌های حیاتی خود را در ابر خصوصی و/یا مرکز داده محلی خود ذخیره کنید تا تداوم سرویس حفظ شود حتی اگر در زیرساخت ابر عمومی خرابی وجود داشته باشد.

عوامل فوق می توانند در مورد تأخیر نیز اعمال شوند. استفاده از مدل ابری ترکیبی می تواند به کاهش زمان سفر داده ها کمک کند.

مقیاس پذیری

در محیط رقابتی کسب و کار امروز، افزایش مقیاس برای جلب تقاضای رو به رشد بازار، کلید موفقیت است. و ابر هیبریدی راه حل عالی است

ابر خصوصی به سرعت افزایش نمی یابد، اما زیرساخت ابر عمومی بسیار مقیاس پذیر است. از آنجایی که این دو مدل را با هم ترکیب می کند، ابر هیبریدی به شرکت اجازه می دهد تا هر زمان که لازم باشد و به روشی مقرون به صرفه، بخش عمومی زیرساخت ابری خود را افزایش دهد.

سهولت مدیریت

مدیریت راه حل های ابری ترکیبی آسان است زیرا راه حل های مدیریتی کارآمد و قابل اعتمادی را برای زیرساخت به عنوان یک کل ارائه می دهند.

راه‌حل‌های ابر عمومی نیز اتوماسیون زیادی (گاهی مبتنی بر هوش مصنوعی) ارائه می‌کنند که برای مدیریت زیرساخت بسیار مفید است.

نوآوری و رشد

از آنجایی که مدل ترکیبی بسیار مقرون به صرفه است، سازمان ها می توانند بدون نیاز به سرمایه گذاری اولیه، آن را آزمایش کنند.

این یک فرصت عالی برای نوآوری و رشد ایجاد می کند: با یک ابر ترکیبی، می توانید ریسک های حساب شده را بپذیرید، ایده های جدید را آزمایش کنید و آنها را اجرا کنید.

معایب ابر ترکیبی

مدل هیبریدی همراه با وعده های بزرگ، چالش هایی را نیز به همراه دارد. برخی از اشکالات کلیدی این مدل عبارتند از:

پیاده سازی مجتمع

نمی توان آن را انکار کرد: پیاده سازی ابر ترکیبی یک کار پیچیده است.

یک استراتژی و برنامه ریزی مناسب مهاجرت بسیار مهم است. سازمان‌ها باید قبل از انتقال حجم کاری خود به ابر ترکیبی، یک پروژه آزمایشی اجرا کنند، زیرا گاهی اوقات، توزیع حجم کار بین ابرهای عمومی و خصوصی ممکن است اشتباه انجام شود که می‌تواند تأثیر منفی بر تجارت داشته باشد.

مسائل امنیتی

در حالی که مدل هیبریدی می تواند یک راه مقرون به صرفه برای بهبود امنیت باشد، اما اگر به درستی طراحی نشود می تواند یک نگرانی جدی باشد.

ابر هیبریدی دارای یک مؤلفه ابر عمومی است که با خطرات منحصر به فردی همراه است که با راه اندازی داخلی متفاوت است. اگر ابزارها و فناوری‌های امنیتی مناسب پیاده‌سازی نشود، داده‌ها می‌توانند با مدل ابری ترکیبی در معرض خطر قرار گیرند. برای محافظت از آن، سازمان ها باید اطمینان حاصل کنند که کل تنظیمات عمومی/خصوصی آنها در برابر نفوذ محافظت می شود.

تأخیر شبکه

باز هم، در حالی که ابر هیبریدی همچنین می تواند ابزاری عالی برای کاهش تأخیر شبکه باشد، در صورت عدم انجام صحیح می تواند آن را افزایش دهد.

اگر اینترنت شما کند باشد، انتقال داده به ابر عمومی می تواند مشکل ساز باشد. برای جلوگیری از این امر، یک طرح پشتیبان برای غلبه بر مشکلات مربوط به تأخیر اجرا کنید.

موانع مدیریت

مدیریت ابر ترکیبی یکی دیگر از چالش های مهم است.

مهمترین عامل اطمینان از سازگاری در زمینه های مختلف مانند زیرساخت ها، عملیات، منابع و امنیت است. بنابراین، سازمان ها باید به دنبال یک شریک ابری با تجربه و قابل اعتماد برای استقرار ابر ترکیبی باشند. هر گونه شکست مدیریتی می تواند آسیب جدی به کسب و کار وارد کند.

چگونه یک استراتژی ابر ترکیبی موفق ایجاد کنیم

برای موفقیت یک استراتژی ابری، یک سازمان باید دو حقیقت را در نظر بگیرد:

  • زیرساخت های ابر عمومی را نباید به طور کامل رها کرد. در عصر تحول دیجیتال، ابر عمومی برای افزایش و رشد سریع کسب و کار ضروری است.
  • همه داده ها برای مهاجرت عمومی ابری مناسب نیستند.

به همین دلیل است که ابر ترکیبی یک تناسب ایده‌آل است: حیاتی‌ترین عامل مدیریت صحیح حجم کار است. شکست مدل هیبریدی بیشتر به دلیل برنامه ریزی ضعیف حجم کار و مدیریت نامناسب است. شرکت‌ها باید بدانند که انتقال ابر عمومی یک فرآیند آسان‌سازی و جابجایی نیست. سفر پیاده‌سازی ابر ترکیبی باید زمانی آغاز شود که یک سازمان به بلوغ ابری رسیده و برای بهینه‌سازی حجم کار برنامه‌ریزی کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری