مزایا و معایب آموزش مجازی

یادگیری، برای افراد حرفه ای که امیدوارند هم در سطح شخصی و هم در سطح حرفه ای پیشرفت کنند یک کلید مادام العمر برای موفقیت است. متأسفانه، بسیاری از ما به سختی می‌توانیم چالش‌های جدیدی را به برنامه‌های سخت و غیرقابل انعطاف خود اضافه کنیم. در این زمان یادگیری آنلاین می تواند یک راه حل باشد. مردم می توانند تقریباً در مورد هر موضوعی به صورت آنلاین، در هر مکان و هر زمان یاد بگیرند. البته همانند اکثر روشهای تدریس ، آموزش آنلاین نیز دارای موارد مثبت و منفی خاص خود است. رمزگشایی و درک این نکات مثبت و منفی به موسسات در ایجاد استراتژی هایی برای ارائه کارآمدتر دروس کمک می کند ، و یادگیری بدون وقفه را برای دانش آموزان تضمین می کند. در این مقاله برخی از مزایا و معایب آموزش مجازی بیان می شود.

هر آنچه که باید (خوب و بد) درباره آموزش آنلاین بدانید

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات پس از همه گیری ، عبارت “روشهای جدید” است. روشهای نوین در آموزش و پرورش افزایش استفاده از ابزارهای یادگیری آنلاین است. همه گیری COVID-19 راه های جدیدی برای یادگیری ایجاد کرده است. در سراسر جهان ، موسسات آموزشی به دنبال بسترهای آموزشی آنلاین هستند تا روند آموزش دانش آموزان را ادامه دهند. روش های نوین در حال حاضر یک مفهوم تغییر یافته از آموزش و پرورش است که یادگیری آنلاین در هسته این تحول قرار دارد. امروزه یادگیری دیجیتال به عنوان یک منبع ضروری برای دانش آموزان و مدارس در سراسر جهان ظاهر شده است. برای بسیاری از موسسات آموزشی ، این یک روش کاملاً جدید آموزشی است که آنها مجبور بودند از آن استفاده کنند. یادگیری آنلاین در حال حاضر نه تنها برای یادگیری دانشگاهیان بلکه برای یادگیری فعالیتهای فوق برنامه برای دانش آموزان نیز کاربرد دارد. در ماه های اخیر ، تقاضا برای یادگیری آنلاین و استفاده از نرم افزار کلاس آنلاین به طور قابل توجهی افزایش یافته است و در آینده نیز به این روند ادامه خواهد داد.

همانند اکثر روشهای تدریس ، آموزش آنلاین نیز دارای نقاط مثبت و منفی خاص خود است. رمزگشایی و درک این نکات مثبت و منفی به موسسات در ایجاد استراتژی هایی برای ارائه کارآمدتر درس کمک می کند و از یادگیری بدون وقفه برای دانش آموزان اطمینان حاصل می کند.

مزایای آموزش مجازی

مزایای آموزش آنلاین چیست؟

اگرچه بسیاری از مردم هنوز دانشگاه‌های سنتی را بهترین راه برای دستیابی به دانش و گرفتن دیپلم می‌دانند، اما یادگیری آنلاین جایگزین بسیار خوبی است. دانش آموزان این شانس را دارند که در زمان خود و به خصوص رایگان مطالعه کنند. این یک راه عالی برای مطالعه بسیاری از زمینه ها و افزایش سطح خودانگیختگی است. یادگیری آنلاین بسیار موثر است زیرا دانش آموزان می توانند تکالیف خود را به سرعت تمام کنند و زمان بیشتری برای سرگرمی ها یا یافتن شغل باقی می ماند.

دسترسی به تمام منابع یک دوره سنتی به شرکت کنندگان کمک می کند تا در هر کجا که هستند بیاموزند و آزادی انتخاب زمان برای مطالعه را به آنها می دهد. اساساً با اتصال به اینترنت، شخص می تواند در دوره های مختلف شرکت کند. از جمله مزایای یادگیری آنلاین می توان به مسئولیت پذیری و خود انضباطی دانش آموزان اشاره کرد.

1. کارآیی

یادگیری آنلاین روشی کارآمد برای ارائه درس به دانش آموزان به معلمان ارائه می دهد. آموزش آنلاین دارای تعدادی ابزار مانند فیلم ، PDF ، پادکست است و معلمان می توانند از همه این ابزارها به عنوان بخشی از برنامه های درسی خود استفاده کنند. با گسترش برنامه درس فراتر از کتب درسی سنتی به منابع آنلاین ، معلمان می توانند مربیان کارآمدتری شوند.

2. دسترسی از زمان و مکان

یکی دیگر از مزایای آموزش آنلاین این است که به دانش آموزان اجازه می دهد از هر مکان دلخواه در کلاس ها شرکت کنند. همچنین به مدارس این امکان را می دهد تا به جای محدودیت های جغرافیایی ، با شبکه گسترده تری از دانش آموزان تماس بگیرند. علاوه بر این ، سخنرانی های آنلاین را می توان ضبط ، بایگانی و برای مرجع بعدی به اشتراک گذاشت. این به دانش آموزان اجازه می دهد تا در زمان راحتی خود به مطالب آموزشی دسترسی پیدا کنند. بنابراین ، آموزش آنلاین دسترسی به زمان و مکان در آموزش را به دانش آموزان ارائه می دهد.

3. مقرون به صرفه بودن

مزیت دیگر آموزش آنلاین کاهش هزینه های مالی است. آموزش آنلاین در مقایسه با یادگیری فیزیکی بسیار مقرون به صرفه است. این به این دلیل است که یادگیری آنلاین نقاط هزینه حمل و نقل دانش آموزان ، غذاهای دانشجویی و مهمتر از همه ، املاک را حذف می کند. علاوه بر این ، تمام دوره های آموزشی یا مطالب آموزشی به صورت آنلاین در دسترس هستند ، بنابراین یک محیط آموزشی بدون کاغذ ایجاد می شود که مقرون به صرفه تر است ، در حالی که برای محیط نیز مفید است.

4. بهبود حضور دانش آموزان

از آنجایی که کلاس های آنلاین را می توان از خانه یا محل انتخابی خود گرفت ، شانس کمتری برای از دست دادن درس توسط دانش آموزان وجود دارد.

5. متناسب با انواع شیوه های یادگیری

هر دانش آموزی دارای یک روش یادگیری متفاوت و سبک یادگیری متفاوت است. برخی از دانش آموزان یادگیرنده بصری هستند ، در حالی که برخی از دانش آموزان ترجیح می دهند از طریق صدا یاد بگیرند. به طور مشابه ، برخی از دانش آموزان در کلاس درس پیشرفت می کنند و برخی دیگر از دانش آموزان انفرادی هستند که توسط گروه های بزرگ حواسشان پرت می شود. سیستم یادگیری آنلاین ، با طیف وسیعی از گزینه ها و منابع ، می تواند به طرق مختلف شخصی سازی شود. این بهترین راه برای ایجاد یک محیط یادگیری مناسب متناسب با نیازهای هر دانش آموز است.

6. بی واسطه بودن دانش

پلتفرم های دیجیتال جریان دائمی اطلاعات به روز را تسهیل می کنند. با آموزش آنلاین، دانش‌آموزان در هر مقطع تحصیلی این امکان را دارند که از طریق مطالب دیجیتالی مانند ویدئو، فایل صوتی، کنفرانس، چت، راهنما، اسلاید و انواع اسناد الکترونیکی، دانش را بلافاصله، در زمان بسیار کوتاه و حتی به صورت واقعی دریافت کنند.

دنیای دیجیتال به شما اجازه می‌دهد تا سوالات را در کلاس با سرعتی شگفت‌انگیز حل کنید. و فراتر از یادگیری، نمرات و ارزشیابی ها نیز به سرعت از طریق اینترنت پخش می شوند.

7. انتشار استعدادهای جهانی

اهمیتی ندارد که در کجای دنیا متخصصان یا اساتید واجد شرایط در هر موضوعی مستقر هستند، زیرا اینترنت مرزهای جغرافیایی را مبهم کرده است و مزایای به اشتراک گذاری دانش آنها را حتی از راه دور ارائه می دهد.

بدون شک این یکی دیگر از ویژگی هایی است که در این مقاله درباره مزایا و معایب آموزش مجازی نمی توان از آن صرف نظر کرد. علاوه بر ارائه اطلاعات خاص در مورد هر رشته، انتشار استعدادهای جهانی به نفع همگرایی فرهنگ ها است.

8. آموزش های شخصی سازی شده

آموزش آنلاین شامل کلاس های زنده است که معمولاً بسیار تعاملی تر از جلسات سنتی بین معلم و دانش آموزان در مدرسه است. دانش آموز می پرسد، معلم پاسخ می دهد، همکلاسی ها مداخله می کنند. اتصال فوری است. این پویایی بحث هایی را ایجاد می کند که معمولاً به نفع تماس بین دانش آموز و معلم او در طول جلسات مشاوره به غیر از برنامه های کلاس از پیش تعیین شده است. این توجه شخصی، اگرچه مجازی باقی می‌ماند، اما علاقه کنجکاوترین دانش‌آموزان را برمی‌انگیزد و البته انگیزه یادگیری را حتی برای کسانی که خجالتی هستند فراهم می‌کند.

9. جهانی شدن دانش

همه انسان‌هایی که در سیاره زمین زندگی می‌کنند، حق کسب اطلاعات و دانش دارند. به عبارت دیگر، ما یک حق جهانی برای آموزش داریم. از این نظر، روش جدید مطالعات از راه دور مبتنی بر اتصال آنلاین، به نفع هر فردی بدون تمایز از نژاد، سن، شرایط اجتماعی-اقتصادی یا موقعیت جغرافیایی است که به دلایلی قادر به شرکت در کلاس‌های حضوری یا تمایلی به شرکت در کلاس‌های حضوری ندارد. با این حال، این ویژگی برجسته یک شرایط غیرقابل برگشت دارد: نیاز به تجهیزات تکنولوژیکی و اتصال به اینترنت.

معایب آموزش آنلاین چیست؟

1. ناتوانی در تمرکز بر روی صفحه نمایش

برای بسیاری از دانش آموزان ، یکی از بزرگترین چالش های یادگیری آنلاین مبارزه با تمرکز بر روی صفحه نمایش برای مدت زمان طولانی است. با یادگیری آنلاین ، شانس بیشتری برای دانش آموزان وجود دارد که به راحتی توسط رسانه های اجتماعی یا سایت های دیگر منحرف شوند. بنابراین ، برای معلمان ضروری است که کلاسهای آنلاین خود را واضح ، جذاب و تعاملی نگه دارند تا به دانش آموزان کمک کند تا بر درس تمرکز کنند.

2. مسائل مربوط به فناوری

یکی دیگر از چالش های اصلی کلاس های آنلاین اتصال به اینترنت است. در حالی که نفوذ اینترنت طی چند سال گذشته با جهش های فزاینده ای افزایش یافته است ، در شهرها و شهرک های کوچکتر ، ارتباط مداوم با سرعت مناسب مشکل ساز است. بدون اتصال اینترنتی مداوم برای دانش آموزان یا معلمان ، عدم تداوم یادگیری برای کودک وجود دارد. این امر برای روند آموزش مضر است.

3. حس انزوا

دانش آموزان می توانند چیزهای زیادی از حضور در جمع همسالان خود بیاموزند. با این حال ، در یک کلاس آنلاین ، حداقل تعاملات فیزیکی بین دانش آموزان و معلمان وجود دارد. این اغلب منجر به احساس انزوا برای دانش آموزان می شود. در این شرایط ، ضروری است که مدرسه اجازه ایجاد اشکال دیگر ارتباط بین دانش آموزان ، همسالان و معلمان را بدهد. این می تواند شامل پیام های آنلاین ، ایمیل ها و ویدئو کنفرانس باشد که امکان برقراری ارتباط رودررو و کاهش حس انزوا را فراهم می کند.

4. آموزش معلم

یادگیری آنلاین مستلزم آن است که معلمان درک اساسی از استفاده از اشکال یادگیری دیجیتالی داشته باشند. با این حال ، همیشه اینطور نیست. اغلب اوقات ، معلمان درک کاملی از فناوری دارند. گاهی اوقات ، آنها حتی منابع و ابزار لازم برای برگزاری کلاس های آنلاین را ندارند. برای مقابله با این امر ، مهم است که مدارس روی آموزش معلمان با آخرین به روزرسانی های فناوری سرمایه گذاری کنند تا بتوانند کلاس های آنلاین خود را یکپارچه برگزار کنند.

5. مدیریت زمان صفحه نمایش

بسیاری از والدین نگران خطرات سلامتی فرزندانشان هستند که ساعتهای زیادی را به صفحه خیره می کنند. این افزایش زمان روی صفحه نمایش یکی از بزرگترین نگرانی ها و معایب یادگیری آنلاین است. گاهی اوقات دانش آموزان به دلیل خم شدن در مقابل صفحه نمایش دچار وضعیت بد بدنی و سایر مشکلات جسمی می شوند. یک راه حل خوب برای این کار این است که به دانش آموزان استراحت زیادی از صفحه نمایش بدهید تا ذهن و بدن آنها تازه شود.

برای جمع‌بندی، و فراتر از مزایا و معایب آموزش آنلاین، به نظر می‌رسد که این روش ماندگار شده است. حتی قبل از همه‌گیری، دانشگاه‌های مشهور در سراسر جهان برنامه‌های آموزش از راه دور را از طریق اینترنت ارائه می‌کردند. و اگرچه یادگیری الکترونیکی یا یادگیری ترکیبی مفاهیمی بودند که در واژگان روزمره گنجانده شدند، این دهه جدید استانداردی برای غلبه بر چالش‌های تحمیل شده توسط سیستم آموزش و یادگیری آنلاین خواهد بود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری