minio چیست ؟

Minio چیست؟

Minio یک سرور ذخیره‌سازی شی توزیع‌شده منبع باز است که در Go برای زیرساخت‌های ابر خصوصی طراحی شده است . Minio عملکرد ذخیره‌سازی S3 را ارائه می‌کندو  بهترین سروری است که برای ذخیره داده های بدون ساختار مانند عکس ها، فیلم ها، فایل های گزارش، پشتیبان گیری و کانتینر مناسب است. اندازه یک شی می تواند از یک کیلوبایت تا حداکثر 5 ترابایت باشد. سرور Minio با پشته های برنامه هایی مانند Redis، MySql و Gitlab به اندازه کافی سبک است.

ساختار minio

Minio چگونه کار می کند؟

Minio از پشتیبان‌های ذخیره‌سازی چندگانه قابل اتصال از جمله دیسک محلی، Kubernetes PVC، NAS و ذخیره‌سازی اشیاء ارائه شده توسط Public Cloud مانند Azure و GCP پشتیبانی می‌کند. Minio از کدگذاری پاکسازی که داده ها را تکرار و تقسیم می کند پشتیبانی کرده و آن را در چندین درایو پخش می کند و در دسترس بودن و قابلیت اطمینان بالایی را ارائه می دهد. دارای یک استقرار مستقل با یک دیسک واحد یا چندین دیسک، خوشه توزیع شده که در آن Minio بر روی هاست های مختلف اجرا می شود. دیسک‌ها می‌توانند EBS، Google Disk، Ceph RBD، دیسک ISCSI، هارد دیسک متصل مستقیم باشند یا می‌توانند یک پوشه  با پشتیبانی NFS باشند. Minio از کدگذاری پاک‌سازی استفاده می‌کند که داده‌ها را به اشیاء کوچک‌تر تقسیم می‌کند و در چندین دیسک پخش می‌شود و از خرابی دیسک، افزونگی و مقیاس‌پذیری محافظت می‌کند.

Minio می‌تواند از راه‌حل‌های ذخیره‌سازی اشیاء موجود مانند ذخیره‌سازی حباب Azure و ذخیره‌سازی اشیا در Google Cloud Platform استفاده کند. این به عنوان یک لایه شی S3 به طور شفاف در بالای ذخیره سازی اشیاء موجود عمل می کند و یک رابط واحد برای دسترسی به فضای ذخیره سازی چندگانه Cloud ارائه می دهد. همچنین، از مینیو می توانید در محیط داکر و کوبرنتیس موجود استفاده کنید که ذخیره سازی اشیاء را برای Microservices فراهم می کند. مینیو می تواند دیسک ها را به شکل PVC مصرف کند و داده ها را روی آنها ذخیره کند.

مزایای Minio چیست؟

پیش نیازهای پیاده سازی Minio

چرا Minio مهم است؟

MinIO یک سرور توزیع شده با کارایی بالا است که به سرعت و به راحتی ذخیره سازی اشیاء را سازماندهی می کند. طبق وب سایت رسمی MinIO، این تنها مجموعه ذخیره سازی اشیاء بومی Kubernetes است.

علاوه بر این، 100٪ منبع باز است و در هر ابر عمومی، هر توزیع Kubernetes، ابر خصوصی در دسترس است.

نتیجه گیری

Minio بهترین فضای ذخیره سازی ابری خصوصی است. این یک سرور ذخیره سازی شی توزیع شده با کارایی بالا است که برای زیرساخت های ابر خصوصی در مقیاس بزرگ طراحی شده است. Minio به طور گسترده در سراسر جهان با بیش از 164.1M + Docker pulls مستقر شده است. مین آی او یک سرور ذخیره سازی شی توزیع شده است که در Go و منبع باز تحت آپاچی نسخه 2.0 نوشته شده است.

نودیسک از MinIO  در سمت سرورهای خود استفاده می کند بنابراین دارای تمامی قابلیت ها و ویژگی های آن می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری