ظرفیت فضای ذخیره سازی ابری چقدر است؟

امروزه، میلیاردها کاربر و شرکت در سراسر جهان به راه‌حل‌های ذخیره‌سازی ابری از ارائه‌دهندگانی مانند Google، Amazon، Microsoft و Apple iCloud، ابریش دسترسی دارند. برای مثال، Google Docs یکی از محبوب‌ترین راه‌حل‌های ذخیره‌سازی ابری و همگام‌سازی برای اشتراک‌گذاری فایل و پشتیبان‌گیری آنلاین است. این سوال هنوز برای بسیاری باقی است، آیا فضای ذخیره سازی ابری نامحدود است؟ ظرفیت فضای ذخیره سازی ابری چقدر است؟

ظرفیت فضای ابری

تفاوت بین پشتیبان گیری، ذخیره سازی و همگام سازی چیست؟

با مقایسه راه‌حل‌های ذخیره‌سازی ابری و ارائه‌دهندگان، احتمالاً با مجموعه‌ای از اصطلاحات گیج‌کننده مواجه خواهید شد که ممکن است در فرآیند تصمیم‌گیری شما گمراه‌کننده باشند. به طور خاص سه اصطلاح وجود دارد که به طور منظم با آنها مواجه خواهید شد: ذخیره سازی ابری، پشتیبان گیری ابری و همگام سازی. پاک کردن معنای پشت هر یک از این اصطلاحات مهم است زیرا شما خدمات مختلف را با هم مقایسه می کنید و سعی می کنید تصمیم بگیرید از چه نوع محاسبات ابری و بستر ذخیره سازی ابری استفاده کنید.

در حالی که اصطلاحات به هم مرتبط هستند، این اصطلاحات قابل تعویض نیستند.

فضای ذخیره سازی ابری

فضای ذخیره سازی ابری سرویسی است که ارائه دهندگانی مانند DropBox، ، Google Drive،  iCloud ، ابریش و … ارائه می دهند. می توانید فایل ها و عکس ها را از یک دستگاه در این سرویس های ذخیره سازی ابری آپلود کنید. در یک مکان مرکزی و مجازی نگهداری می شود که می توانید از هر دستگاهی بدون توجه به جایی که هستید به آن دسترسی داشته باشید. تا زمانی که بتوانید از اینترنت استفاده کنید، می توانید به این فایل ها در فضای ذخیره سازی ابری دسترسی داشته باشید.

پشتیبان گیری

در یک سناریوی معمولی پشتیبان، فایل های خود را در یک هارد دیسک روی دستگاهی مانند لپ تاپ خود ذخیره می کنید. حالا، فرض کنید در یک سفر کاری، لپ تاپ شما به سرقت می‌رود. هر فایلی در آن لپ‌تاپ که در یک پلتفرم ذخیره‌سازی ابری آپلود نشده باشد اکنون از بین رفته است.

پشتیبان‌گیری ابری می‌تواند با تهیه کپی از فایل‌های شما و اطمینان از اینکه پشتیبان‌گیری مداوم از فایل‌های شما انجام می‌شود، از این امر جلوگیری کند. این بدان معنا نیست که این سرویس به طور خودکار همه فایل های شما را می کشد و آنها را در یک پوشه ذخیره سازی ابری برای شما آپلود می کند. در عوض، پشتیبان‌گیری ابری به این معنی است که در حالی که از طریق یک برنامه روی یک فایل کار می‌کنید، سرویس پشتیبان‌گیری ابری تغییرات شما را در حین حرکت ذخیره می‌کند و تمام تلاش خود را برای حفظ آخرین نسخه فایل انجام می‌دهد. در این صورت، اگر لپ‌تاپ خود را گم کنید، می‌توانید بر روی دستگاه دیگری نصب شده و فایل‌های خود را دانلود کنید.

همگام سازی

در نهایت، همگام سازی به سادگی عمل به اشتراک گذاری محتوا در یک پلت فرم ذخیره سازی ابری است. به عنوان مثال، می‌توانید از Google Drive برای آپلود انواع فایل‌های Word استفاده کنید و سپس به کاربران دیگر اجازه دسترسی به آن فایل‌ها را بدهید. هر تغییری که ممکن است در فایل‌ها ایجاد کند، ذخیره و همگام‌سازی می‌شود و به شما امکان می‌دهد به آن فایل تغییر یافته دسترسی داشته باشید.

آیا ابر واقعاً فضای ذخیره سازی نامحدود دارد؟

با وجود بسیاری از ارائه‌دهندگان بزرگ مانند آمازون و گوگل که فضای ذخیره‌سازی نامحدود ابری را برای عکس‌ها، داده‌ها و فایل‌ها تبلیغ می‌کنند، مطمئناً می‌توانید به اندازه دلخواه داده در ابر ذخیره کنید، درست است؟ به پیشنهادات پیتزا رایگان مادام العمر یا قهوه رایگان مادام العمر به عنوان نمونه ای از شکست وعده های “نامحدود” فکر کنید. مطمئناً، یک پیتزافروشی ممکن است پیتزای مادام العمر به برنده مسابقه ارائه دهد، اما در واقع این پیشنهاد با سقفی مانند «محدود کردن یک پیتزا در هفته» ارائه می‌شود. به همین ترتیب، یک کافی‌شاپ ممکن است در سناریویی مشابه، قهوه نامحدودی را برای مادام‌العمر ارائه دهد، اما قهوه «نامحدود» را به یک فنجان در هر بازدید محدود کند. اگر روی چیزی محدودیتی وجود داشته باشد، آیا واقعا نامحدود است؟

در حقیقت، «فضای ذخیره‌سازی نامحدود» به این واقعیت اشاره می‌کند که مشتریان می‌توانند به همان اندازه که نیاز دارند، نه لزوماً می‌خواهند، فضای ذخیره‌سازی دریافت کنند. نیاز به فضای ذخیره‌سازی زیاد به این معنی نیست که به فضای ذخیره‌سازی نامحدود نیاز دارید. نامحدود فقط به این معنی است که می توانید فضای ذخیره سازی مورد نیاز خود را با هزینه دریافت کنید. در حالی که سایر ارائه دهندگان، مانند مورد ذکر شده در زیر، تلاش کرده اند و نتوانسته اند ایده معمول فضای ذخیره سازی نامحدود را ارائه دهند، CompleteCloud شکل واقعی ذخیره سازی نامحدود را ارائه می دهد. CompleteCloud دسترسی به تمام فضای ذخیره سازی مورد نیاز آنها را بدون پرداخت هزینه اضافی برای انجام این کار فراهم می کند. به عنوان مثال، 500 G همان هزینه 10 ترابایت است. نیازهای ذخیره سازی شما نباید بازدارنده راه حل مناسب IT باشد، بنابراین ما آن را از معادله حذف کردیم.

حداکثر ظرفیت فضای ذخیره سازی ابری چقدر است؟

همانطور که در بالا اشاره شد، حداکثر ظرفیت برای ذخیره سازی ابری وجود دارد. با این حال، حداکثر سقف ذخیره سازی ابری به ارائه دهنده خدمات ابری بستگی دارد. همانطور که گفته شد، از نظر تئوری امکان ارائه فضای ابری نامحدود وجود دارد، اما در واقعیت، از نظر فنی و مالی امکان پذیر نیست. معیار واقعی ظرفیت ذخیره سازی ابری، تعداد سرورها و هارد دیسک های موجود در اختیار ارائه دهنده ابر است. در اینجا سخت افزار یکی از عوامل محدود کننده اصلی است.

بیایید یک لحظه فرض کنیم که پول یک عامل نیست. با فرض اینکه یک فرد یا یک شرکت قادر به پرداخت هزینه برای سخت افزار جدید، مانند سرورها و هارد دیسک ها، به طور نامحدود برای ارائه فضای ذخیره سازی نامحدود است. خود سخت افزار در نهایت به یک نقطه شکست تبدیل می شود. سرورها قدیمی می شوند، هارد دیسک ها به طور جداگانه ظرفیت خود را کاهش می دهند، و تجهیزات به طور کلی قدیمی می شوند. این تجهیزات باید نگهداری شوند و گاهی اوقات به طور نامحدود جایگزین شوند تا اطمینان حاصل شود که همیشه فضای ذخیره سازی نامحدودی وجود دارد که کاربر می تواند به آن دسترسی داشته باشد. سپس موضوع پشتیبانی از تجهیزات شبکه فناوری اطلاعات است که امکان دسترسی از دستگاه های تلفن همراه یا برنامه های دسکتاپ را فراهم می کند.

داده های ابری کجا ذخیره می شوند؟

یکی از عوامل اصلی که اغلب در مورد ذخیره سازی ابری نادیده گرفته می شود، ذخیره سازی فیزیکی تمام آن داده ها است. همانطور که قبلاً توضیح دادیم، کاربران فردی می‌توانند عکس‌ها و فایل‌ها را تنها با چند کلیک به ابر منتقل کنند، اما این فایل‌ها فقط در اطراف ابر شناور نیستند. هنگامی که فایل ها از یک دستگاه به یک سرویس ذخیره سازی ابری آپلود شدند، داده ها باید یک نقطه فرود فیزیکی داشته باشند. برای بسیاری از کاربران، این می تواند  عاملی باشد که به دقت مورد توجه قرار می گیرد. مراکز داده با سرورها و سخت افزار ظرفیت ذخیره سازی در سراسر جهان، قرار دارند.

در بسیاری از موارد، شما انتخابی ندارید که داده های شما به صورت فیزیکی کجا ذخیره شوند. اگر از یک پلتفرم ابری عمومی مانند Amazon Cloud Drive برای ذخیره داده ها استفاده می کنید، اطلاعات شما ممکن است به مراکز داده در یکی از مکان های زیر در زیرساخت جهانی آمازون ختم شود:

دلایل متعددی وجود دارد که باید در مورد امنیت داده های خصوصی و حساس خود در یک محیط ابری عمومی نگران باشید. چگونه یک کاربر در ایران می داند که داده های او در سرورها و درایوهای سئول، سنگاپور یا توکیو امن است؟ اگر زلزله ای توکیو را به لرزه در آورد و مراکز داده آمازون را ویران کند چه اتفاقی می افتد؟ اطلاعات شما ممکن است از بین برود یا در بهترین حالت، تا زمانی که سخت افزاری که روی آن ذخیره می شود دوباره آنلاین نشود، غیرقابل دسترسی باشد.

این یکی از دلایل اصلی است که کاربران تجاری، به پلتفرم های ابری خصوصی برای ذخیره سازی داده روی می آورند. و می توان گفت دلیلی برای اینکه کاربران ایرانی از فضای ابری ایرانی برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده نمایند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری