مزایا و معایب افزونگی داده چیست؟

وقتی صحبت از داده های مهم می شود، داشتن بیش از یک نسخه از داده ها ( افزونگی داده ) حیاتی است.

درک افزونگی داده ها به شما کمک می کند تا مزایای آن را به حداکثر برسانید و خطرات آن را برای مدیریت سالم پایگاه داده کاهش دهید، به همین دلیل است که باید مزایا و معایب افزونگی داده را در نظر بگیرید.

مزایا و معایب افزونگی داده ها

افزونگی داده (Data Redundancy) چیست؟

افزونگی داده ها مانند یک شمشیر دو لبه است. از یک طرف، می تواند برنامه شما را بهبود بخشد. از سوی دیگر، می تواند آن را تحریف کند. این نگرانی در مورد پیاده سازی افزونگی داده ها در مدیریت پایگاه داده ایجاد می شود.

افزونگی داده فرآیند ذخیره سازی داده های شما در بیش از یک مکان است. شما می توانید مجموعه داده ها را در یک پایگاه داده یا سیستم های مختلف ذخیره کنید.

نگه داشتن مجموعه داده های متعدد به این معنی است که داده های شما فضای بیشتری را اشغال می کند. اگر آنها را به درستی مرتب نکنید، ممکن است دستگاه شما را اشغال کنند. دو نوع افزونگی داده وجود دارد: تصادفی و عمدی.

افزونگی داده‌های تصادفی فرآیندی است که به اشتباه مجموعه‌های داده را در سیستم شما تکرار می‌کند. این می تواند ناشی از خطاهای انسانی یا مسائل فنی باشد. افزونگی داده‌های تصادفی شبکه شما را در معرض تهدیدات و حملات سایبری قرار می‌دهد زیرا از مجموعه داده‌های تکراری بی‌اطلاع هستید.

افزونگی عمدی داده، به فرآیند کپی برداری عمدی داده ها در سیستم شما برای بهبود عملکرد اشاره دارد. به جای تکیه بر یک مجموعه داده، گزینه های بیشتری در اختیار دارید.

تصور کنید وقتی به ماشین خود نیاز دارید نمی توانید کلید آن را پیدا کنید. داشتن یک کلید یدکی از دردسر جستجوی بی‌پایان و احتمالاً از دست دادن وقت شما جلوگیری می‌کند. این یک مثال معمولی از افزونگی عمدی داده است. اگر نسخه اصلی در دسترس نباشد، مجموعه دیگری از همان داده‌ها برای کار با آنها دارید.

آیا افزونگی داده ها مانند پشتیبان گیری از داده ها است؟

این امکان وجود دارد که افزونگی داده‌ها را با پشتیبان‌گیری از داده‌ها اشتباه بگیریم—مفاهیم مشابه هستند، اما یکسان نیستند.

هنگامی که تاکید بر از دست دادن داده ها است، پشتیبان گیری از داده ها به ذهن خطور می کند، نه افزونگی داده ها. پشتیبان‌گیری از داده‌ها فرآیند ایجاد یک کپی اضافی از داده‌های شما برای جلوگیری از هر گونه از دست دادن است – اعم از سرقت، نقض، آسیب، و غیره.

افزونگی داده ها راه حلی بلادرنگ برای شکست داده ها به شما ارائه می دهد. شما به راحتی می توانید به نسخه دیگر داده های خود دسترسی داشته باشید، بدون اینکه دچار خرابی شوید. از سوی دیگر، پشتیبان گیری از داده ها در زمان واقعی کار نمی کند. اگر داده های خود را از دست بدهید، می توانید قبل از اینکه نسخه ذخیره شده وارد بازی شود، از کار افتادگی را تجربه کنید.

4 مزیت افزونگی داده ها

افزونگی داده ها در مدیریت پایگاه داده مفید است. به عنوان مالک یا اپراتور شبکه، می توانید از مزایای زیر در عملیات خود بهره مند شوید.

راندمان بالاتر

زمانی که بتوانید به راحتی به فایل ها و داده های موجود در سیستم خود دسترسی داشته باشید، بهتر کار می کنید. چنین دسترسی سریع باعث صرفه جویی در زمان می شود. بدون اتلاف وقت به دنبال اطلاعات، کارها را سریعتر انجام می دهید.

از آنجایی که افزونگی داده به شما بیش از یک منبع داده می دهد، می توانید به داده های مورد نیاز خود در نزدیک ترین و راحت ترین مکان دسترسی داشته باشید. دسترسی سریع به شما کمک می‌کند کارهای بیشتری را در زمان کم انجام دهید. علاوه بر این، اگر نیاز به ارائه اطلاعات به افراد دیگر در جریان کار داشته باشید، آنها را برای مدت طولانی منتظر نخواهید داشت.

امنیت داده ها

از دست دادن اطلاعات شما در اثر حمله سایبری می تواند آسیب زا باشد. افزونگی داده با دادن بیش از یک قطعه از یک مجموعه داده به شما کمک می کند تا پایگاه داده خود را ایمن کنید. به عنوان مثال، در صورت حمله سایبری که در آن داده‌های شما به سرقت می‌رود، همچنان همان مجموعه داده‌ها را در مکان دیگری خواهید داشت. این شما را از عواقب از دست دادن اطلاعات رها می کند.

کیفیت داده ها

حفظ کیفیت داده بالا برای اطمینان از یکپارچگی داده ها ضروری است. با افزونگی داده ها، شما چارچوبی برای بررسی اختلافات بین مجموعه داده های خود دارید و فوراً آنها را با هم تطبیق می دهید. چنین حفره هایی ممکن است بدون مجموعه داده های متعدد مورد توجه قرار نگیرند، زیرا هیچ مبنایی برای مقایسه وجود نخواهد داشت.

افزونگی داده همچنین به شما کمک می کند تا پایگاه داده خود را سریعتر به روز کنید زیرا می توانید به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود در چندین مکان دسترسی داشته باشید.

تداوم گردش کار

تجربه خرابی به دلیل خرابی داده ها، سرقت یا هر چالش دیگری می تواند بر سیستم شما تأثیر منفی بگذارد. داشتن یک مجموعه داده دیگر به این معنی است که اگر اتفاقی برای مجموعه ای که استفاده می کنید بیفتد، نمی توانید درگیر شوید. شما می توانید به همان اطلاعات دسترسی داشته باشید و بدون تأخیر یا ممانعت قابل توجهی به کار خود ادامه دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری