میزان امنیت فضای ابری ذخیره‌سازی

امروزه، مردم بیشتر فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره می‌کنند، فضای ذخیره‌سازی که در رایانه یا دستگاه‌هایشان نیست، بلکه در سرورهایی که توسط ارائه‌دهندگان شخص ثالث میزبانی می‌شوند، قرار دارند. اما هنوز امنیت فضای ابری دغدغه بسیاری از کاربران است و هنگام استفاهد از آن این سوال در ذهن پیش می آید میزان امنیت فضای ابری ذخیره‌سازی ابری چقدر است؟ آیا سرویس‌های فضای ابری ذخیره‌سازی امن هستند؟

امنیت رایانش ابری

نکات مثبت ذخیره سازی داده ها و فایل ها در فضای ابری بسیار زیاد است: شما رایانه خود را شلوغ نمی کنید. اگر لپ تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند شما خراب شود، همچنان به فایل های خود دسترسی خواهید داشت. و استفاده از تمام فضای ارائه شده توسط اکثر ارائه دهندگان ابری زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

اما ممکن است در مورد محاسبات ابری، از جمله حفاظت از داده ها، تهدیدات امنیتی و از دست دادن داده ها، نگرانی هایی داشته باشید. ممکن است نگران باشید که همه آن ویدیوها، عکس‌ها و گزارش‌ها ممکن است در برابر نفوذ اطلاعات و هکرهایی که می‌توانند به سرورهای ارائه‌دهنده ابری شما نفوذ کنند آسیب‌پذیر باشند.

یا شاید نگران این هستید که سرورهای ارائه دهنده شما از کار بیفتد و باعث شود تمام آن عکس های تعطیلات تابستانی یا فیلم های فارغ التحصیلی فرزندانتان از مدرسه ابتدایی ناپدید شوند.

البته در اینجا اطمینان خاطر وجود دارد: امنیت اطلاعات در فضای ابری احتمالا بیشتر از دستگاه های شخصی شماست. چرا؟ شرکت‌های ابری اغلب برای محافظت از داده‌های حساس شما به اقدامات امنیتی سایبری بسیار قوی‌تری متکی هستند.

ابر چیست؟

ابر چیست؟ احتمالاً بیش از آنچه فکر می کنید از آن استفاده کرده اید. آیا تا به حال مقاله ای نوشته اید که در Google Docs ذخیره کرده باشید؟ پس از ابر استفاده کرده اید. آیا تا به حال فیلمی را در نماوا تماشا کرده اید، تصاویر را در Dropbox ذخیره کرده اید یا از طریق Yahoo Mail پیام های ایمیل ارسال کرده اید؟ اینها همه خدمات ابری هستند. در ابتدایی ترین حالت، ابر به هر نوع نرم افزار یا سرویسی اطلاق می شود که در رایانه یا دستگاه های شخصی شما قرار ندارد اما در عوض در اینترنت اجرا می شود. فایل‌ها، تصاویر و ویدیوهایی که در سرویس‌های ابری ذخیره می‌کنید در سرورهای اشخاص ثالث، ذخیره می‌شوند. سپس هر زمان که از دستگاه متصل به اینترنت استفاده می کنید، می توانید به این فایل ها دسترسی پیدا کنید. اگر عکس‌هایی را از آخرین سفر خود به ساحل ذخیره کرده‌اید، لازم نیست برای مشاهده آن‌ها منتظر بمانید تا به رایانه یا لپ‌تاپ خود دسترسی پیدا کنید. شما می توانید آنها را با ورود به اینترنت از هر رایانه یا دستگاهی در هر کجا پیدا کنید.

امنیت ابری چیست؟

امنیت در فضای ابری

امنیت ابری که به عنوان امنیت رایانش ابری نیز شناخته می شود، مجموعه ای از اقدامات امنیتی است که برای محافظت از زیرساخت ها، برنامه ها و داده های مبتنی بر ابر طراحی شده است. این اقدامات، احراز هویت کاربر و دستگاه، کنترل دسترسی به داده ها و منابع و حفاظت از حریم خصوصی داده ها را تضمین می کند. آنها همچنین از انطباق داده های نظارتی پشتیبانی می کنند. امنیت محاسبات ابری در محیط‌های ابری برای محافظت از داده‌های شرکت در برابر حملات انکار سرویس توزیع شده (DDoS)، بدافزارها، هکرها و دسترسی یا استفاده غیرمجاز کاربر استفاده می‌شود.

 

آیا سرویس‌های فضای ذخیره‌سازی ابری امن هستند؟

طبیعی است نگران باشید آیا امنیت در فضای ابری برای داده های شما در هنگام ذخیره در زیرساخت ابری وجود دارد یا خیر. فایل ها، عکس ها و فیلم های شما در سرورهایی که تحت کنترل شما نیستند ذخیره می شوند. ممکن است نگران باشید که این سرورها چقدر در برابر سارقان سایبری آسیب پذیر هستند.

اما حقیقت اینجاست: داده‌هایی که با ارائه‌دهندگان خدمات ابری ذخیره می‌کنید احتمالاً ایمن‌تر از اطلاعاتی هستند که در هارد دیسک رایانه خود ذخیره کرده‌اید. به یاد داشته باشید، هکرها می توانند از بدافزارها و ایمیل های فیشینگ برای دریافت اطلاعات ذخیره شده در دستگاه های خود استفاده کنند. آنها ممکن است کامپیوتر شما را مسدود کنند و قبل از اینکه فایل‌ها و داده‌هایی که فریز کرده‌اند را آزاد کنند، باج بخواهند.

اقدامات امنیتی انجام شده توسط شرکت‌های بزرگ‌تر ارائه‌دهنده خدمات ابری احتمالاً قوی‌تر از آنچه شما برای محافظت از رایانه و دستگاه‌های خانگی خود دارید، خواهد بود.

چرا امنیت ابری اینقدر قوی است؟

چه چیزی فضای ذخیره سازی ابری را ایمن می کند؟ اول اینکه سرورها معمولاً در انبارهایی قرار دارند که اکثر کارگران به آنها دسترسی ندارند. در مرحله دوم، فایل های ذخیره شده در سرورهای ابری رمزگذاری شده اند. این به این معنی است که آنها درهم هستند، که دسترسی مجرمان سایبری را بسیار سخت تر می کند.

برخی اقدمات امنیتی ارائه دهندگان برای حفاظت از داده ها

به روز رسانی های امنیتی مداوم

هر چند وقت یکبار برای به روز رسانی سیستم عامل، مرورگر یا سرویس ایمیل خود، این اعلان ها را نادیده می گیرید؟ این یک نه در دنیای امنیت رایانه است. این به‌روزرسانی‌ها اغلب حاوی ابزارهایی هستند که برای محافظت از دستگاه‌های شما در برابر جدیدترین ویروس‌ها یا بدافزارها طراحی شده‌اند. با این حال، وقتی داده‌های خود را در فضای ابری ذخیره می‌کنید، شرکت‌هایی که بر سرورها نظارت می‌کنند باید به‌طور مداوم اقدامات امنیتی خود را به‌روزرسانی کنند. لازم نیست نگران فراموش کردن اجرای به‌روزرسانی باشید. ارائه‌دهنده خدمات ابری شما به طور منظم اقدامات امنیتی خود را به‌روزرسانی می‌کند.

ابزارهای هوش مصنوعی

ارائه دهندگان فضای ابری نیز به هوش مصنوعی یا AI روی آورده اند تا از داده های شما محافظت کنند. این مهم است: یافتن متخصصان امنیتی با تجربه برای نظارت بر داده ها آسان نیست. با این حال، ارائه دهندگان ابری می توانند به جای آن به هوش مصنوعی روی بیاورند تا حداقل سطح اول تجزیه و تحلیل امنیتی را انجام دهند. این برنامه ها به الگوریتم های داخلی برای جستجو و شناسایی آسیب پذیری های احتمالی در اقدامات امنیتی متکی هستند.

فایروال های داخلی

ارائه دهندگان ابری برای محافظت از فایل های شما به فایروال ها متکی هستند. همانطور که از نام آن پیداست، این فناوری مانند یک دیوار عمل می کند و اطلاعات شما را ایمن نگه می دارد. فایروال‌ها که می‌توانند مبتنی بر سخت‌افزار یا نرم‌افزار باشند، قوانینی را برای تمام ترافیک وارد شده به شبکه اعمال می‌کنند. این قوانین برای فیلتر کردن ترافیک مشکوک و نگه داشتن اطلاعات شما در پشت دیوار طراحی شده‌اند. این امر باعث می‌شود هکرها نتوانند بدافزار یا ویروس‌ها را از اقدامات امنیتی مورد استفاده ارائه‌دهنده سرویس ابری شما عبور دهند.

افزونگی (داده‌های فوق پشتیبان‌گیری شده)

اما در مورد خرابی سخت افزار یا قطع برق چطور؟ اگر ارائه دهنده ابر شما دچار بلایای طبیعی یا قطعی در مقیاس بزرگ شود، می توانید به داده های خود دسترسی پیدا کنید؟ بله، زیرا اکثر بزرگترین ارائه دهندگان ابر، افزونگی را تمرین می کنند. این بدان معناست که آنها چندین بار داده های شما را کپی کرده و در مراکز داده مختلف ذخیره می کنند. به این ترتیب، اگر یک سرور از کار بیفتد، می توانید از یک سرور پشتیبان به فایل های خود دسترسی پیدا کنید.

تست امنیت شخص ثالث

ارائه‌دهنده ابر شما همچنین باید شرکت‌های امنیتی خارجی را استخدام کند تا سرورها و نرم‌افزارهای خود را به طور مرتب آزمایش کنند تا مطمئن شوند در برابر هکرها، مجرمان سایبری و جدیدترین بدافزارها و ویروس‌ها در امان هستند. این آزمایش بیرونی این احتمال را افزایش می‌دهد که ارائه‌دهنده ابر شما از دفاع‌های لازم برای دور نگه داشتن فایل‌های شما از هکرها برخوردار باشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری