مزایا و معایب رایانش ابری

همانطور که همه می دانیم رایانش ابری یک تکنولوژی روز است. تقریباً هر شرکتی خدمات خود را روی ابر تغییر می دهد تا رشد شرکت را افزایش دهد. در این مطلب برخی از مزایا و معایب رایانش ابری بیان می شود.

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری اصطلاحی است که به ذخیره و دسترسی به داده ها از طریق اینترنت اطلاق می شود. هیچ داده ای را روی هارد دیسک رایانه شخصی شما ذخیره نمی کند. در رایانش ابری، می توانید به داده ها از یک سرور راه دور دسترسی داشته باشید.

مزایای مهم رایانش ابری

مزایا و معایب رایانش ابری

1) صرفه جویی در هزینه

صرفه جویی در هزینه یکی از بزرگترین مزایای رایانش ابری است. این به شما کمک می کند تا در هزینه سرمایه قابل توجهی صرفه جویی کنید زیرا نیازی به سرمایه گذاری فیزیکی سخت افزاری ندارد. همچنین برای نگهداری سخت افزار نیازی به پرسنل آموزش دیده ندارید. خرید و مدیریت تجهیزات توسط ارائه دهنده خدمات ابری انجام می شود.

2) پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

هنگامی که داده ها در ابر ذخیره می شوند ، تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات با استفاده از ابر آسان تر می شود.

3) بهبود همکاری

برنامه های ابری با اجازه دادن به گروهی از افراد برای اشتراک گذاری سریع و آسان اطلاعات در فضای ابری از طریق ذخیره سازی مشترک ، همکاری را بهبود می بخشند.

4) دسترسی عالی

ابر به ما اجازه می دهد تا با استفاده از اتصال اینترنت به سرعت و به آسانی به اطلاعات فروشگاه در هر کجا و هر زمان در سراسر جهان دسترسی پیدا کنیم. زیرساخت ابر اینترنتی با اطمینان از وجود بودن داده های ما ، بهره وری و کارایی سازمان افزایش می دهد.

5) هزینه نگهداری کم

رایانش ابری هم هزینه نگهداری سخت افزار و هم نرم افزار را برای سازمان ها کاهش می دهد.

6) تحرک

رایانش ابری به ما اجازه می دهد تا به راحتی از طریق تلفن همراه به تمام داده های ابر دسترسی پیدا کنیم.

8) خدمات در مدل پرداخت به ازای استفاده

رایانش ابری رابط های برنامه نویسی برنامه (API) را برای دسترسی کاربران به سرویس های ابری به کاربران ارائه می دهد و هزینه استفاده از خدمات را پرداخت می کند.

9) ظرفیت ذخیره نامحدود

Cloud ظرفیت زیادی برای ذخیره اطلاعات مهم ما مانند اسناد ، تصاویر ، صدا ، تصویر و غیره در یک مکان به ما ارائه می دهد.

10) امنیت داده ها

امنیت داده ها یکی از بزرگترین مزایای رایانش ابری است. ابر بسیاری از ویژگی های پیشرفته مربوط به امنیت را ارائه می دهد و اطمینان می دهد که داده ها به طور ایمن ذخیره و مدیریت می شوند

بیشتر بخوانید: امنیت در فضای ابری

به غیر از موارد فوق، برخی از مزایای دیگر رایانش ابری عبارتند از:

معایب رایانش ابری

1) اتصال به اینترنت

همانطور که می دانید ، در رایانش ابری ، همه داده ها (تصویر ، صدا ، تصویر و …) در ابر ذخیره می شوند و ما با استفاده از اتصال اینترنت از طریق ابر به این داده ها دسترسی پیدا می کنیم. اگر اتصال اینترنت خوبی ندارید ، نمی توانید به این داده ها دسترسی پیدا کنید. با این حال ، ما هیچ راه دیگری برای دسترسی به داده های ابر نداریم.

2) قفل فروشنده

قفل کردن فروشنده بزرگترین عیب رایانش ابری است. ممکن است سازمانها هنگام انتقال خدمات خود از یک فروشنده به فروشنده دیگر با مشکل روبرو شوند. از آنجا که فروشندگان مختلف سیستم عامل های متفاوتی را ارائه می دهند ، این امر می تواند باعث مشکل در حرکت از یک ابر به ابر دیگر شود.

3) کنترل محدود

همانطور که می دانیم ، زیرساخت ابر کاملاً تحت کنترل ، مدیریت و نظارت ارائه دهنده خدمات است ، بنابراین کاربران ابر کنترل کمتری بر عملکرد و اجرای خدمات در زیرساخت ابر دارند.

4) امنیت

اگرچه ارائه دهندگان خدمات ابری بهترین استانداردهای امنیتی را برای ذخیره اطلاعات مهم پیاده سازی می کنند. اما ، قبل از اتخاذ فناوری ابری ، باید توجه داشته باشید که تمام اطلاعات حساس سازمان خود را به شخص ثالث ، یعنی ارائه دهنده خدمات رایانش ابری ارسال خواهید کرد. در حالی که داده ها را روی ابر ارسال می کنید ، ممکن است احتمال هک شدن اطلاعات سازمان شما توسط هکرها وجود داشته باشد.

نتیجه

تمام سرویس هایی که باعث پیشرفت بشر می شوند دارای مزایا و معایبی می باشند . اما ما باید با توجه به پیشرفتی که قرار است نصیبمان شود و عقب نماندن از رقبا تصمیم بگیریم . در اینجا حتی برخی از این مزایای محاسبات ابری ممکن است برای ترغیب مشاغل برای حرکت به سمت سرویس های رایانش ابری کافی باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری