مزایا و معایب ذخیره سازی ابری

ایمنی داده ها برای تمام سازمان ها یک موضوع حیاتی است. در نتیجه، تعیین محل ذخیره آن داده‌ها، چه در حالت اولیه یا در فضای ابری، یک تصمیم حیاتی است. رایانش ابری در فضای ذخیره سازی جذابیت قابل توجهی به دست آورده است و بسیاری از شرکت ها اکنون از ذخیره سازی ابری استفاده می کنند. با این حال، مانند تمام فناوری‌ها، مزایا و معایب ذخیره‌ سازی ابری وجود دارد.

داشتن آگاهی از جنبه های مثبت و منفی ذخیره سازی ابری شما را قادر می سازد تا آگاهانه بهترین تصمیم را برای سازمان خود بگیرید. در این مقاله، مزایا و معایب ذخیره‌ سازی ابری را ارائه می‌کنیم تا به شما در تصمیم‌گیری کمک کنیم.

Cloud Storage چیست؟

کسب‌وکارها و سازمان‌ها به دنبال ابزارهای عملی و ارزان برای ذخیره اطلاعات دیجیتال هستند و به نظر می‌رسد که ذخیره‌سازی ابری یک انتخاب برتر است. با این حال، برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد فضای ذخیره سازی ابری، درک مزایا و معایب Cloud Storage بسیار مهم است. قبل از ارائه مزایا و معایب ذخیره سازی ابری، ابتدا باید بدانیم که ذخیره سازی ابری چیست.

فضای ذخیره سازی ابری یک مدل خدماتی است که به موجب آن داده های شما در یک سیستم ذخیره سازی از راه دور مدیریت شده توسط شخص ثالث منتقل و ذخیره می شود. به‌جای نگهداری داده‌های شرکت در هارد دیسک رایانه‌ یا سایر دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیجیتال محلی، مانند USB، NAS یا SAN، داده‌های شما در زیرساخت ذخیره‌سازی خارج از سایت ذخیره می‌شوند. داده های شما از طریق شبکه ای مانند اینترنت در دسترس کاربران قرار می گیرد.

در حالی که فضای ذخیره سازی ابری به طور مداوم محبوبیت خود را در میان شرکت ها و سازمان های کوچک و متوسط،افزایش داده است، همچنان نگرانی های متعددی، در مورد امنیت، وجود دارد.

در حالی که این نگرانی‌ها توسط ارائه‌دهندگان خدمات ذخیره‌سازی ابری با گنجاندن رمزگذاری داده‌ها، احراز هویت چند عاملی و بهبود امنیت فیزیکی در ارائه‌هایشان برطرف شده است، حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها در هسته اصلی نگرانی‌های امنیتی در میان کاربران باقی مانده است.

مزایا و معایب ذخیره سازی ابری

سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری در سال‌های اخیر به دلیل مزایای زیادی که نسبت به گزینه‌های ذخیره‌سازی سنتی داده‌ها ارائه داده اند، محبوبیت قابل توجهی به دست آورده‌اند.

با این حال، هر فناوری جدید دارای مزایا و معایبی است. فضای ذخیره سازی ابری گزینه خوبی است و می تواند در هزینه، زمان و مکان شما صرفه جویی کند. با این حال، برخی از تهدیدات امنیتی را نیز به همراه دارد.

در زیر یک مرور کلی از مزایا و معایب اصلی ذخیره سازی ابری ارائه شده است. هر یک از این مزایا و معایب بیشتر در مقاله توضیح داده شده است.

مزایا و معایب ذخیره سازی ابری

برای اکثر سازمان ها، نکات مثبت ذخیره سازی ابری بسیار بیشتر از موارد منفی است. در نتیجه، اکثر مشاغل به شدت خدمات ذخیره سازی ابری را برای سازمان خود در نظر می گیرند و حتی آن را انتخاب می کنند.

در زیر هر یک از مزایا و معایب ذخیره سازی ابری با جزئیات بیشتر ارائه شده است. این نکات مثبت و منفی به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا فضای ذخیره سازی ابری برای کسب و کار شما مناسب است یا خیر.

مزایای ذخیره سازی ابری

در این قسمت 5 مورد از مزیت های برتر سرویس های ذخیره سازی ابری را توضیح می دهیم.

بازیابی بلایا

در فضای ذخیره سازی ابری، داده ها در یک دستگاه خارجی ذخیره و پشتیبان گیری می شوند، بنابراین احتمال خرابی سیستم به حداقل می رسد. علاوه بر این، منبع ذخیره داده از محل شرکت شما فاصله دارد. این بدان معناست که شما مجبور نخواهید بود مبلغ هنگفتی را برای بازیابی اطلاعات بپردازید. ارائه دهندگان خدمات ابری به طور خودکار یک نسخه پشتیبان از اطلاعات شما ایجاد می کنند. بنابراین، لازم نیست خودتان از داده ها بک آپ بگیرید. در نتیجه، در زمان و هزینه خود صرفه جویی می کنید و در عین حال استرس را کاهش می دهید

دسترسی

هنگامی که از گزینه ذخیره سازی ابری استفاده می کنید، داده های شما از راه دور ذخیره می شود و می توانید از هر کجای دنیا به آن دسترسی داشته باشید. زمانی که تیم شما در منطقه زمانی متفاوتی قرار دارد، یا کار شما نیاز به سفرهای مکرر دارد، مفید است. علاوه بر این، فضای ذخیره سازی ابری به فرآیند مشارکتی، به ویژه زمانی که تیم شرکت شما در سراسر جهان پخش شده است، کمک می کند.

صرف نظر از اینکه اعضای تیم چقدر فاصله دارند، فضای ذخیره سازی ابری ورود به سیستم و دسترسی به سایر اعضای تیم را برای آنها آسان می کند. استفاده از گزینه ذخیره سازی ابری شما را به کار در یک مکان محدود نمی کند. ذخیره سازی ابری به کارمندان این امکان را می دهد که از خارج سازمان کار کنند و از طریق اینترنت به داده های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

مقرون به صرفه

هنگامی که داده ها را در هارد دیسک یا سایر گزینه های ذخیره سازی ذخیره می کنید، باید هزینه مجوزها و به روز رسانی های نرم افزار را بپردازید. از طرف دیگر، در فضای ذخیره سازی ابری، همه چیز در بسته ماهانه گنجانده شده است. با استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری، لازم نیست روی زیرساخت سرور گران قیمت سرمایه‌گذاری کنید، زیرا شرکت ذخیره‌سازی ابری آن را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، شما نیازی به استخدام یک متخصص اختصاصی برای این کار ندارید زیرا همه چیز توسط یک شرکت ذخیره سازی ابری برون سپاری مدیریت می شود.

مقیاس پذیری

با استفاده از فضای ذخیره سازی ابری، شما فقط هزینه ذخیره سازی داده مورد نیاز خود را پرداخت می کنید. در آینده، زمانی که کسب و کار شما رشد کند، شرکت ذخیره سازی ابری می تواند رشد شما را در نیازهای ذخیره سازی داده ها برآورده کند. ممکن است مجبور شوید مبلغی را که قبلاً پرداخت می کنید افزایش دهید. از سوی دیگر، اگر شاهد سقوط در کسب و کار خود باشید، می توانید گزینه های ذخیره سازی کمتری را با نرخ کاهش یافته انتخاب کنید. تقریباً همه شرکت‌ها برنامه‌های پرداخت مقیاس‌پذیری را ارائه می‌کنند، زیرا آن‌ها به تمام اندازه‌ها و نیازهای کسب‌وکار پاسخ می‌دهند.

معایب ذخیره سازی ابری

راه حل های ذخیره سازی دیجیتال به سرعت به وسیله ای مطلوب برای ذخیره سازی اطلاعات تبدیل شده اند. با این حال، مانند همه تصمیمات، در نظر گرفتن معایب آن ضروری است. در زیر معایب ذخیره سازی ابری ارائه شده است.

عدم کنترل

از آنجایی که داده‌های شما خارج از سایت ذخیره می‌شوند و نمی‌توانید آن شرکت را کنترل کنید، بنابراین سفارشی کردن ذخیره‌سازی داده‌هایتان آسان نخواهد بود. ممکن است برای شرکت های کوچک و متوسط مشکلی ایجاد نکند، اما برای شرکت های بزرگ با نیازهای پیچیده ذخیره سازی می تواند یک مشکل جدی باشد. اپراتورهای ابری نیاز به سفارشی سازی دارند، اما متأسفانه فاقد این ویژگی هستند.

نگرانی های امنیتی و حریم خصوصی

وقتی به گزینه های ذخیره سازی ابری تغییر می کنید، به این معنی است که داده های خود را به شخص ثالثی تحویل می دهید. قبل از انجام این کار، مطمئن شوید که شرکت قابل اعتماد است و می تواند اطلاعات شما را ایمن نگه دارد. در گذشته موارد زیادی از سوء استفاده از داده ها گزارش شده است. به عنوان مثال، در سال 2014، به دلیل نقص امنیتی در سیستم، Dropbox تمام اطلاعات محرمانه مشتریان را حذف کرد.

مهاجرت دشوار است

هنگامی که کار با یک شرکت ذخیره سازی ابری را شروع کرده اید و می خواهید به هر ارائه دهنده ابر دیگری مهاجرت کنید، کار آسانی نخواهد بود. این بیشتر مربوط به کسب و کارهای با اندازه متوسط تا بزرگ است زیرا آنها نیازهای پیچیده داده ای دارند. اگر با آن ارائه‌دهنده خدمات درگیری دارید و می‌خواهید به ارائه‌دهنده ابری دیگری مهاجرت کنید، به دلیل داده‌ها و پیچیدگی‌های انبوه کار آسانی نخواهد بود.

وابسته به اینترنت

وقتی از گزینه ابری استفاده می کنید، داده های شما در مکانی خارج از سایت ذخیره می شود و فقط با استفاده از اینترنت می توانید به آن دسترسی داشته باشید. در صورتی که اتصال اینترنت شما قطع شود، منجر به خرابی پرهزینه می شود زیرا کسب و کار شما به شدت به فضای ذخیره سازی ابری متکی است. یکی دیگر از احتمالات، اتصال کند اینترنت است و برای دسترسی به داده های خود باید مدت زمان بیشتری از حد معمول صبر کنید.

فضای ذخیره‌سازی ابری این پتانسیل را دارد که برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط بسیار سودمند باشد، مشروط بر اینکه از مشکلات احتمالی آگاه باشند. فضای ذخیره‌سازی ابری دسترسی بهتر، بازیابی بلایا و صرفه‌جویی در هزینه را ارائه می‌دهد.

در حالی که راه‌حل‌های ذخیره‌سازی دیجیتال، به‌ویژه فضای ذخیره‌سازی ابری، در طول سال‌ها رشد کرده‌اند، حجم داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط کسب‌وکارها نیز افزایش یافته است.

در مجموعه ای از خدمات ذخیره سازی ابری در دسترس هستند که طیف گسترده ای از ظرفیت ها، ویژگی ها و قیمت های ذخیره سازی را ارائه می دهند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
آیتکس 1402

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری