زیرساخت دسکتاپ مجازی یا vdi چیست

زیرساخت دسکتاپ مجازی

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) به سازمان‌ها و شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا از تمام مزایای عالی و صرفه‌جویی در هزینه نرم‌افزار مجازی‌سازی سرور در هنگام اعمال بر روی ایستگاه‌های کاری کاربر نهایی و دسکتاپ استفاده کنند.

VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) چیست؟

VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) چیست؟

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) فناوری است که به استفاده از ماشین های مجازی برای ارائه و مدیریت دسکتاپ های مجازی اشاره دارد. VDI محیط های دسکتاپ را روی یک سرور متمرکز میزبانی می کند و در صورت درخواست آنها را برای کاربران نهایی مستقر می کند.

زیرساخت VDI مدیریت تمام پروفایل‌ها و پیکربندی‌های کاربر (برنامه‌های کاربردی نصب شده، کنترل‌های دسترسی و تنظیمات مختلف) را برای سهولت در استفاده متمرکز می‌کند. دسکتاپ هر فرد دقیقاً شبیه به یک رایانه شخصی یا لپ‌تاپ مستقل است و با استفاده از دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه و مدرن، مانند تین کلاینت‌ها یا تبلت‌ها، از راه دور قابل دسترسی است.

VDI چگونه کار می کند؟

در VDI، یک هایپروایزر سرورها را به ماشین های مجازی تقسیم می کند که به نوبه خود میزبان دسکتاپ های مجازی هستند که کاربران از راه دور از دستگاه های خود به آنها دسترسی دارند. کاربران می توانند از هر دستگاه یا مکانی به این دسکتاپ های مجازی دسترسی داشته باشند و تمامی پردازش ها بر روی سرور میزبان انجام می شود. کاربران از طریق یک کارگزار اتصال به نمونه های دسکتاپ خود متصل می شوند، که یک دروازه مبتنی بر نرم افزار است که به عنوان یک واسطه بین کاربر و سرور عمل می کند.

VDI می تواند دائمی یا غیر مداوم باشد. هر نوع مزایای مختلفی را ارائه می دهد

    با VDI مداوم، کاربر هر بار به همان دسکتاپ متصل می شود و کاربران می توانند دسکتاپ را برای نیازهای خود شخصی سازی کنند زیرا تغییرات حتی پس از تنظیم مجدد اتصال ذخیره می شوند. به عبارت دیگر، دسکتاپ ها در یک محیط VDI پایدار دقیقاً مانند یک دسکتاپ فیزیکی شخصی عمل می کنند.

    در مقابل، VDI غیر مداوم، که در آن کاربران به دسک‌تاپ‌های عمومی متصل می‌شوند و هیچ تغییری ذخیره نمی‌شود، معمولا ساده‌تر و ارزان‌تر است، زیرا نیازی به نگهداری دسک‌تاپ‌های سفارشی‌شده بین جلسات نیست. VDI غیر مستمر اغلب در سازمان‌هایی با تعداد زیادی کارمند یا کارمندانی که مجموعه محدودی از وظایف تکراری را انجام می‌دهند و به دسکتاپ سفارشی‌سازی شده نیاز ندارند، استفاده می‌شود.

چرا VDI؟

VDI چندین مزیت مانند تحرک کاربر، سهولت دسترسی، انعطاف پذیری و امنیت بیشتر را ارائه می دهد. در گذشته، الزامات عملکرد بالا، استقرار آن را در سیستم‌های قدیمی پرهزینه و چالش برانگیز می‌کرد، که مانعی برای بسیاری از کسب‌وکارها بود. با این حال، افزایش پذیرش زیرساخت های ابرهمگرا (HCI) راه حلی ارائه می دهد که مقیاس پذیری و عملکرد بالا را با هزینه کمتر ارائه می دهد.

مزایای VDI چیست؟

اگرچه پیچیدگی VDI به این معنی است که لزوماً برای هر سازمانی انتخاب مناسبی نیست، اما برای سازمان هایی که از آن استفاده می کنند مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

دسترسی از راه دور: کاربران VDI می توانند از هر مکان یا دستگاهی به دسکتاپ مجازی خود متصل شوند و دسترسی کارمندان به تمام فایل ها و برنامه های کاربردی و کار از راه دور از هر نقطه در جهان را آسان می کند.

صرفه جویی در هزینه: از آنجایی که پردازش بر روی سرور انجام می شود، نیازهای سخت افزاری برای دستگاه های نهایی بسیار کمتر است. کاربران می‌توانند از دستگاه‌های قدیمی‌تر، تین کلاینت‌ها یا حتی تبلت‌ها به دسکتاپ مجازی خود دسترسی داشته باشند و نیاز به فناوری اطلاعات برای خرید سخت‌افزار جدید و گران قیمت را کاهش دهند.

امنیت: در یک محیط VDI، داده ها به جای دستگاه مشتری نهایی، روی سرور زندگی می کنند. این برای محافظت از داده ها در صورت سرقت یا به خطر افتادن یک دستگاه نقطه پایانی عمل می کند.

مدیریت متمرکز: فرمت متمرکز VDI به IT اجازه می دهد تا به راحتی تمام دسکتاپ های مجازی را در یک سیستم وصله، به روز رسانی یا پیکربندی کند.

VDI برای چه مواردی استفاده می شود؟

کار از راه دور: از آنجایی که VDI استفاده از دسکتاپ های مجازی را آسان می کند و از یک مکان متمرکز به روز می شوند، تعداد فزاینده ای از شرکت ها آن را برای کارگران از راه دور پیاده سازی می کنند.

استفاده از دستگاه شخصی در محیط کار : VDI یک راه حل ایده آل برای محیط هایی است که به کارمندان اجازه می دهد یا از آنها می خواهد از دستگاه های خود استفاده کنند. از آنجایی که پردازش بر روی یک سرور متمرکز انجام می شود، VDI امکان استفاده از طیف وسیع تری از دستگاه ها را فراهم می کند. همچنین امنیت بهتری را ارائه می دهد، زیرا داده ها روی سرور زندگی می کنند و در دستگاه مشتری نهایی نگهداری نمی شوند.

وظیفه یا نوبت کاری: VDI غیرمداوم به ویژه برای سازمان هایی مانند مراکز تماس که تعداد زیادی کارمند دارند که از همان نرم افزار برای انجام وظایف محدود استفاده می کنند، مناسب است.

تفاوت بین مجازی سازی VDI و دسکتاپ چیست؟

مجازی سازی دسکتاپ یک اصطلاح عمومی برای هر فناوری است که محیط دسکتاپ را از سخت افزار مورد استفاده برای دسترسی به آن جدا می کند. VDI نوعی مجازی‌سازی دسکتاپ است، اما مجازی‌سازی دسکتاپ را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند سرویس‌های دسکتاپ راه دور (RDS)، که در آن کاربران به یک دسک‌تاپ مشترک که روی یک سرور راه دور اجرا می‌شود، متصل می‌شوند.

تفاوت بین VDI و ماشین های مجازی (VM) چیست؟

ماشین های مجازی فناوری است که VDI را تقویت می کند. ماشین‌های مجازی «ماشین‌های» نرم‌افزاری هستند که با پارتیشن بندی یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی از طریق استفاده از یک هایپروایزر ایجاد می‌شوند. (این فرآیند به عنوان مجازی سازی سرور نیز شناخته می شود.) ماشین های مجازی را می توان برای تعدادی از برنامه ها استفاده کرد که یکی از آنها اجرای دسکتاپ مجازی در محیط VDI است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

رایگان ثبت نام کنید

درخواست سرویس ابری